Filip Neri


Filip Neri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filip Neri, także Filip Nereusz lub Neriusz, wł. Filippo Neri (ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, jeden z przywódców kontrreformacji, uznawany przez Kościół katolicki za świętego. Zaznaczył się w historii muzyki jako twórca i propagator oratorium – organizował on nabożeństwa połączone ze śpiewaniem pochwalnych pieśni religijnych (laudes) w formie dialogowanej. Od nazwy domu (oratorio), w którym wykonywano te nabożeństwa, przyjęła się nazwa tej formy muzycznej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 21 lipca 1515 we Florencji. W 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerwał studia i w 1548 założył "Bractwo Świętej Trójcy", opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjął święcenia kapłańskie. Przy kościele św. Hieronima della Carità w Rzymie założył ‍‌‌„Oratorium” – miejsce przeznaczone dla elity intelektualnej miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Był przez niektórych oskarżany o nowinkarstwo, a papież Paweł IV zakazał mu na pewien czas działalności. Papież Grzegorz XIV próbował bezskutecznie zrobić go kardynałem. Filip Neri doradzał papieżom, był kierownikiem duchowym wielu hierarchów kościoła. Jego przyjaciółmi byli św. Karol Boromeusz, św. Franciszek Salezy, św. Ignacy Loyola. Był nazywany rzymskim Sokratesem[2]. Dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany "Apostołem Rzymu".

W 1582 roku z inicjatywy św. Filipa Neri powstało Kolegium Polskie w Rzymie. Świętego Filipa Neri czcili Stefan Batory, Władysław IV, Jan Kazimierz, który corocznie uroczyście obchodził dzień św. Filipa[3].

Filip Neri otrzymał stygmaty Ducha Świętego. W 1551 założył zakon filipinów (oratorianów). Była to pierwsza formacja zakonna katolicka, w której nie było ślubów zakonnych. Zmarł w wieku 80 lat.

Beatyfikacja i kanonizacja | edytuj kod

11 maja 1615 papież Paweł V dokonał jego beatyfikacji, a 12 marca 1622 papież Grzegorz XV jego kanonizacji.

Dzień obchodów | edytuj kod

Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne św. Filipa Neri w Kościele katolickim oraz w zakonach trapistów i cystersów, według łacińskiego kalendarza liturgicznego, obchodzone jest w dies moris (26 maja)[4].

Filmy | edytuj kod

O świętym Filipie Neri powstały filmy:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Święty Filip Nereusz, prezbiter. brewiarz.katolik.pl. [dostęp 2019-03-19].
  2. Tomasz Jaklewicz: Święty nienadęty. wiara.pl, 12 grudnia 2008. [dostęp 2019-03-19].
  3. Edward Kabiesz: Nie wyglądał na świętego. gosc.pl, 9 maja 2013. [dostęp 2019-03-19].
  4. Philipp Neri Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)
  5. Święty Filip Neri (miniserial). filmweb.pl. [dostęp 2019-03-19].
  6. Bądźcie dobrzy, jeśli potraficie. filmweb.pl. [dostęp 2019-03-19].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Filip Neri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy