Filip Szwabski


Filip Szwabski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Filip Szwabski (ur. 1177; zm. 21 czerwca 1208 w Bambergu) – król Niemiec i książę Szwabii, od 1198 jego rywalem do korony Niemiec był Otton IV Welf.

Życiorys | edytuj kod

Filip Szwabski był synem Fryderyka Barbarossy i Beatrycze Burgundzkiej. Jego starszym bratem był cesarz Henryk VI. W młodości został proboszczem kaplicy cesarskiej w Akwizgranie, w 1191 został wybrany biskupem Würzburga. Porzucił jednak karierę kościelną, by w 1195 zostać księciem Toskanii, a w 1196 księciem Szwabii.

Wykorzystując ten fakt został wybrany 8 marca 1198 w Moguncji na króla Niemiec. Musiał jednak stawić czoło opozycji baronów, którzy wybrali w tym czasie na antykróla księcia saskiego Ottona Welfa. W 1199 rozpoczął wojnę domową, w której nie zdołał uzyskać przekonującej przewagi, gdyż zawiodła go pomoc papieża Innocentego III i króla Francji Filipa II Augusta. W 1201 papież rzucił klątwę na Filipa Szwabskiego, otwarcie opowiadając się po stronie Welfów. Jego przeciwników wsparli król czeski Przemysł Ottokar I i landgraf Turyngii Herman I.

6 stycznia 1205 został powtórnie uroczyście koronowany w Akwizgranie na króla Niemiec. W 1207 papież zdjął z niego klątwę w zamian za oddanie księstwa Toskanii w wiano córce, którą miał poślubić bratanek papieża. 21 czerwca 1208 został zamordowany w Bambergu przez Ottona Wittelsbacha.

Małżeństwa i potomstwo | edytuj kod

Filip Szwabski w 1197 poślubił Irenę Angelinę - córkę cesarza bizantyńskiego, Izaaka II Angelosa. Władczynię tę opiewał minnesinger Walther von der Vogelweide jako: "różę bez kolców, łagodną jak gołębica". Para miała jedynie 4 córki:

Filip Szwabski był opiekunem małoletniego bratanka Fryderyka II.

Przodkowie | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Filip Szwabski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy