Fischer Air Polska


Prima Charter w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Fischer Air Polska) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prima Charter (dawniej Fischer Air Polska) – polskie czarterowe linie lotnicze założone w 2005, które zawiesiły operacje 14 stycznia 2008[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przewoźnik realizował przeloty czarterowe dla największych biur podróży. We wrześniu 2006, linie zmieniły nazwę na Euro Charter. W związku z zaprzestaniem spłat rat leasingowych za samoloty, firma leasingowa Awas zdecydowała się na ich odebranie przewoźnikowi. Były to dwa samoloty typu Boeing 757-200: jeden wariantu 757-2Q8 (nr rejestracji SP-FVP) i jeden wariantu 757-23A (nr rejestracji SP-FVR).

Fischer Air Polska było operatorem lotów do stosunkowo dalekich egzotycznych kurortów (np. Meksyk, Brazylia, Dominikana), wyposażonym w dwa samoloty Boeing 757-200.

Pod koniec listopada 2006 zapowiedziano powrót Fischer Air na rynek polskich przewoźników lotniczych. Firma miała być dokapitalizowana, samoloty ponownie udostępnione, a działalność operacyjna podjęta w połowie grudnia 2006.

W dniu 12 grudnia 2006 odbyło się zgromadzenie zarządu w nowym składzie. 85% udziałów firmy posiada Dom Obrotu Wierzytelności – Cash Flow S.A., 14% biuro podróży Exim Tours oraz inni m.in. Triada i Rainbow Tours. Zarząd zdecydował o podniesieniu kapitału spółki do 40 mln oraz o zmianie nazwy na Prima Charter.

20 grudnia 2006 przyleciał ponownie SP-FVR (słabszy od SP-FVP), pierwszy samolot Prima Charter. Jest to jeden z 3 samolotów zapowiadanych przez firmę. Fischer Air Polska posiadała 2 takie samoloty. Przed zawieszeniem lotów ówczesny dyrektor również obiecywał trzeci samolot, który nigdy się nie pojawił.

22 grudnia 2006 odbył się pierwszy po długiej przerwie lot na trasie Warszawa-port lotniczy Hurghada-Warszawa. Lot odbył się szczęśliwie, w przeciwieństwie do następnego, który miał odbyć się do kurortu Szarm el-Szejk. Samolot miał usterkę jednego z 4 wskaźników płynu hydraulicznego. Niestety do linii przywarła etykieta, mówiąca o tym, że ich samoloty bardzo często się psują i linia ma duże opóźnienia.

Na sezon zimowy 2006 planowano loty do:

Przed ostatecznym zawieszeniem działalności 14 stycznia 2008 przewoźnik obsługiwał następujące kierunki lotów czarterowych (stan na październik 2007):[2]):

Flota | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. [1], JetPhotos.net, sekcja Airline news. Link sprawdzony 2008-02-12.
  2. Informacje z sekcji Destynacje na oficjalnej stronie Prima Charter (Wymaga wtyczki Adobe Flash)
  3. Flota Prima Charter
  4. Flota Fischer Air Polska

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fischer Air Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy