Flaga Ufy


Flaga Ufy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flaga Ufy.

Flaga Ufy (ros: Флаг Уфы) – jest oficjalnym symbolem miejskim Ufy, przyjętym w obecnej formie 6 września 2007 roku przez radę miasta.

Spis treści

Opis i symbolika | edytuj kod

Flaga miasta Ufa to prostokątny materiał w proporcjach (szerokość do długości) – 2:3, podzielony na dwa poziome pasy. Górny pas barwy białej stanowi 7/10 całości flagi[1]. Dolny pas stanowi 3/10 całości i jest wypełniony kolorem zielonym. Pośrodku górnego pasa umieszczony jest martes (kuna), barwy brązowej, znajdujący się w biegu i zwrócony pyskiem w lewą stronę, o złotym wyciągniętych pazurach, białych oczach i ogonem ukierunkowanym ku górze[1].

Flaga oparta jest na miejskim herbie Ufy[1]. Wyobrażenie biegnącego martesa ma oddawać dynamizm tego stworzenia, które gęsto zamieszkuje tereny wokół Ufy, a także jego piękno oraz dumę[2]. Barwa biała górnej części flagi ma odzwierciedlać wiarę, szczerość oraz hojność mieszkańców miasta[1]. Zieleń symbolizuje pokój, wolność, dostatek i spokój tych ziem[2]. Flaga ma być symbolem jedności mieszkańców Ufy[3].

Historia | edytuj kod

Martes pojawia się w herbie Ufy już pod koniec XVI wieku i od tego czasu staje się on symbolem miasta[4]. Wprawdzie w czasie panowania Piotra I Wielkiego próbowano go zastąpić wyobrażeniem baszkirskiego konia, ale ostatecznie to wyobrażenie trafiło na sztandary regimentu ufijskiego[5]. Sytuacja zmieniła się dopiero po 1917 r., gdy wraz z przewrotem bolszewickim dawne symbole zostały zastąpione nowymi, związanymi z władzą sowiecką[6]. Pomysł ustanowienia flagi miasta pojawia się po rozpadzie Związku Radzieckiego, ale aż do 2007 roku Ufa nie posiadała własnej flagi.

6 września 2007 r. Ufijska Rada Miasta zdecydowała o nadaniu stolicy Baszkirii pierwszej flagi[1]. Została ona zarejestrowana w Państwowym heraldycznym rejestrze Federacji Rosyjskiej, gdzie otrzymała numer 3243[1]. Użycie flagi reguluje uchwała miejskiej. Flagi musi nieustannie powiewać nad budynkami władz miasta, zarówno związanymi z władzą wykonawczą jak i prawodawczą, a także powinna się znajdować w biurach najwyższych urzędników oraz na salach posiedzeń rady miejskiej[3]. W przypadku użycia wraz z państwową flagą Federacji Rosyjskiej, flaga miasta nie może być od niej większa rozmiarem i powinna znajdować się po prawej stronie[3]. To samo dotyczy flagi baszkirskiej[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Geraldika.ru: Флаг города Уфа (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  2. a b Geraldika.ru: Герб города Уфа (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  3. a b c d Gorsovet-Ufa.ru: Решение о флаге городского округа город Уфа Республики Башкортостан (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  4. Historufa.narod.ru: Герб Уфы (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  5. Geraldika.ru: Герб города Уфа (1782 г.) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
  6. Hrono.ru: г.Уфа (Башкортостан) (ros.). [dostęp 2012-07-07].
Na podstawie artykułu: "Flaga Ufy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy