Flaga ZSRR


Flaga Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Flaga ZSRR)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 kwi 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flaga Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – jeden z symboli Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Flaga została przyjęta w 1923.

Spis treści

Symbolika | edytuj kod

Flaga przedstawiała złoty wizerunek sierpa i młota – symbolu „jedności chłopów i robotników”, nad którym widnieje czerwona pięcioramienna gwiazda ze złotym obramowaniem. Czerwona gwiazda jest dodatkowym symbolem komunizmu. Nadano jej obramowanie, by była widoczna. Opisane symbole umieszczono w górnym rogu części czołowej flagi o kolorze czerwonym.

Konstrukcja flagi z 1955

Historia | edytuj kod

Czerwona flaga została po raz pierwszy użyta podczas Komuny Paryskiej i odtąd kolor ten był symbolem ruchu robotniczego, socjalistycznego oraz komunistycznego, jako symbol „krwi przelanej przez robotników w pracy”[potrzebny przypis]. Przyjęta została w 1923, natomiast sierp i młot były symbolami państwa od 1917. Na fladze ZSRR wzorowano symbole państwowe ChRL i Wietnamu oraz flagi organizacji komunistycznych.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (flaga państwowa):
Na podstawie artykułu: "Flaga ZSRR" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy