Flip i Flap


Flip i Flap w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flip i Flap, właśc, Laurel and Hardy (Stan i Ollie) – para bohaterów amerykańskich komedii z lat 1919–1951. Laurel i Hardy pojawili się w około 100 filmach krótko i pełnometrażowych, początkowo niemych, a od 1929 także dźwiękowych. Początkowo te same sceny wielokrotnie powtarzano dla różnych wersji językowych, np. francuskiej i niemieckiej. Aktorzy nie mówili w tych językach, korzystali z fonetycznego zapisu swoich kwestii.

Spis treści

Bohaterowie | edytuj kod

Flip, grany przez Stana Laurela, był niewysoki i chudy, natomiast Flap, grany przez Olivera Hardy’ego – wysoki i gruby. Większość fabuły komedii z ich udziałem opierała się na gagach, w których niezdarny i roztargniony Stan sprowadzał na siebie i swojego energicznego, lecz niezbyt roztropnego kompana różnorakie kłopoty.

Filmy z udziałem Laurela i Hardy’ego stały się bardzo popularne na całym świecie[1]. W wielu językach powstały różne wersje ich imion[1]. W Polsce bohaterów nazywano: „Flip i Flap”.

W Harlem w stanie Georgia, rodzinnej miejscowości Olivera Hardy’ego, istnieje muzeum poświęcone parze bohaterów: The Laurel and Hardy Museum. Podobna placówka – The Laurel and Hardy Museum – znajduje się w brytyjskim Ulverston, gdzie urodził się Stan Laurel. Ponadto w 2009 odsłonięto tam statuę z postaciami obu aktorów[2]. Laurel ma także pomnik w miejscowości North Shields, w której mieszkał w latach 1897–1902.

Wybrane filmy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b stanlaurelandoliverhardy.com – Laurel and Hardy's names in different countries
  2. Statue honours Laurel and Hardy

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (duet komiczny):
Na podstawie artykułu: "Flip i Flap" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy