Fonty PostScript


Fonty PostScript w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fonty PostScript - specyfikacja fontów opracowana przez Adobe Systems dla potrzeb profesjonalnego składu cyfrowego, która do kodowania używa formatu plików PostScript.

Spis treści

Typy fontów | edytuj kod

Type 0 | edytuj kod

Type 0 to format kompozytowy. Składa się z fontu wysokopoziomowego, który odnosi się do wielu fontów pochodnych.

Type 1 | edytuj kod

Format powstał w firmie Adobe w 1985 r. równolegle z samym językiem PostScript. Pierwotnie fonty te zostały zastosowane w komputerach firmy Apple, które w tym samym czasie jako pierwsze weszły na rynek z graficznym środowiskiem pracy użytkownika (a nie jak do tej pory – znakowym) oraz z przystosowaną do druku w tym trybie drukarką laserową. Umożliwiało to całkowitą zmianę w podejściu do tekstu drukowanego – można było drukować dowolne kształty liter i w płynnej skali wielkości.

Znaki w Type 1 opisane są za pomocą krzywych Béziera trzeciego stopnia tworzących obwiednie (kontury) kształtów znaków w dwuwymiarowym układzie współrzędnych. Krzywe te są definiowane poprzez ciągi punktów kontrolnych (węzłów). Fonty Type 1 pozwalają przekształcać litery jako obiekty graficzne zależnie od możliwości używanego oprogramowania (zmiana stopnia pisma, transformacja kształtu, niezależna zmiana konturu i wypełnienia etc.) oraz przede wszystkim w zależności od możliwości urządzeń drukujących (w różnych technikach), naświetlających czy plotujących.

Fonty Type 1 zawierają się w dwu plikach (co najmniej), czym się różnią od fontów True Type będących w całości w jednym pliku.

Formaty plików | edytuj kod

CID | edytuj kod

Fonty CID (z ang. Character Identifier font) to struktura stworzona pierwotnie dla zapisu formatów fontów PostScript z myślą o przechowywaniu dużej ilości glifów. Został opracowany w celu obsługi wschodnioazjatyckich zestawów ideograficznych, które składają się z o wiele większych znaków niż systemy pisma łacińskie, greckie lub cyrylica.

Compact Font Format | edytuj kod

Compact Font Format (znany też jako CFF, Type 2 lub CFF/Type 2) to format bezstratnej kompresji formatu Type 1 za pomocą znaków Type 2. Został zaprojektowany w celu zmniejszenia wielkości pliku w porównaniu z fontami Type 1 poprzez użycie operatorów z wieloma argumentami, różnych predefiniowanych wartości domyślnych, bardziej efektywego zapisu kodowanych wartości i współdzielonych podprogramów w rodzinach fontów (FontSet).

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Typy fontów:

Formaty plików:

Na podstawie artykułu: "Fonty PostScript" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy