Fortec Motorsport


Fortec Motorsport w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fortec Motorsportbrytyjski zespół wyścigowy, założony w 1996 przez Richarda Duttona. Obeznie ekipa startuje w Formule Renault 3.5, Europejskim Pucharze Formuły Renault 2.0, Europejskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule 3, Brytyjskiej Formule Renault i British GT Championship. W przeszłości zespół pojawiał się także na starcie Formuły 3000, Brytyjskiej Formuły BMW, Europejskiej Formuły BMW, Formuły 3 Euro Series oraz Euroseries 3000.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Formuła BMW | edytuj kod

W latach 2004-2010 Fortec angażowało się w Brytyjską Formułę BMW (przekształconej potem w Europejska, po połączeniu z Niemiecką). W sezonach 2006-2007 tytuł dla zespołu zdobywali Irlandczyk Niall Breen oraz Szwed Marcus Ericsson.

Formuła Renault | edytuj kod

Zespół Richarda Duttona od początku istnienia bierze udział w Brytyjskiej Formule Renault. Począwszy od 2002 roku ekipa dominuje w serii, przegrywając jedynie w 2010 roku, kiedy to lepsza okazała się stajnia Manora. W klasyfikacji kierowców brytyjska stajnia triumfowała w 2002 roku, kiedy to najlepszy okazał się Danny Watts), natomiast w sezonie 2004 zwyciężył Mike Conway. W latach 2006-2007 mistrzami serii zostali Sebastian Hohenthal oraz Ducan Tappy, natomiast w sezonach 2010–2011 Tom Blomqvist i Alex Lynn. W sezonie 2004, za sprawą Stuarta Halla, ekipa triumfowała w zimowej edycji tej serii. W roku 2008 sukces powtórzył James Calado, natomiast w latach 2010–2011 Alex Lynn i Oliver Rowland.

W latach 2008 - 2009 oraz od 2011 roku brytyjska stajnia angażuje się także w europejską edycję tego serialu. W pierwszych dwóch latach startów ekipa zakończyła zmagania na odpowiednio 6 i 8 pozycji. W sezonie 2011 zespół uplasował się na 3. miejscu. W sezonie 2012 dzięki trzeciej pozycji Olivera Rowlanda w mistrzostwach i niezłej postawie innych kierowców zespół uplasował się na najniższym stopniu podium. W roku 2013 najlepszym kierowcą ekipy okazał się Jake Dennis, który był sklasyfikowany na czwartym miejscu. Sam zespół ukończył zaś sezon na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej.

Formuła 3 | edytuj kod

Od 1996 roku zespół startuje w Brytyjskiej Formule 3. Pierwsze zwycięstwo dla zespołu odniósł przyszły kierowca Formuły 1 – Kolumbijczyk Juan Pablo Montoya – na torze Donington Park.

Od 2012 roku zespół rywalizuje we wznowionej Europejskiej Formule 3. Zespół spisał się nieźle, Félix Serrallés zdołał nawet wygrać wyścig, lecz ekipa nie została zgłoszona do mistrzostw, a więc nie była klasyfikowana. Rok później zespół startował już jako oficjalnie zgłoszona ekipa. Najlepiej spisał się Louis Felipe Derani, który był ósmy. Sam zespół został sklasyfikowany na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej.

Formuła 3000 | edytuj kod

W latach 1999-2000 ekipa Fortec brała udział w Międzynarodowej Formule 3000 (obecnie Seria GP2). Nie osiągnęła jednak sukcesów, plasując się w drugiej dziesiątce klasyfikacji, z dorobkiem kilku punktów. Jednym z jej kierowców był zawodnik ścigający się niegdyś w Formule 1Norberto Fontana.

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

Od sezonu 2007 Fortec Motorsports (tylko w tej serii widnieje pod taką nazwą) startuje w Formule Renault 3.5. Pierwsze podium dla zespołu uzyskał Malezyjczyk Fairuz Fauzy, plasując się na trzecim miejscu w 2008 roku. W sezonie 2009 ten sam kierowca odniósł pierwsze zwycięstwo. Sukces odnotował w pierwszym wyścigu na torze Hungaroring, po starcie z pole position. Cały sezon zakończył z tytuł wicemistrzowskim, natomiast brytyjska ekipa uplasowała się na 5. lokacie.

W roku 2010 Estończyk Sten Pentus dwukrotnie stanął na najwyższym stopniu podium, w Aragonii oraz Budapeszcie. Zmagania zakończył na 4. miejscu, podobnie jak cały zespół. W sezonie 2011 Amerykanin Alexander Rossi został pierwszym liderem mistrzostw, po zwycięstwie i drugiej lokacie w inauguracyjnej rundzie w Hiszpanii. Drugą wygraną odnotował na torze imienia Paula Ricarda. Drugi z zawodników stajni, Brazylijczyk César Ramos, dwukrotnie sięgnął po pierwsze pole startowe, na torze Aragon oraz Monza. Ostateczni kierowcy rywalizację ukończyli odpowiednio na 3. i 11. pozycji, natomiast w klasyfikacji konstruktorów Fortec po raz pierwszy skończył mistrzostwa na podium, zajmując drugą lokatę.

Sezon 2012 przyniósł już ekipie mistrzowski tytuł w klasyfikacji kierowców. Stało się tak za przyczyną Robina Frijnsa. Holender zwyciężył trzy wyścigi, lecz cały czas zajmował również wysokie lokaty, dlatego pokonał o 4 punkty faworyzowanego Jules’a Biachiego. Drugi kierowca zespołu - Kolumbijczyk Carlos Huertas zajął 16 pozycję. Ich osiągnięcia dały zespołowi ostatecznie 3 lokatę w klasyfikacji zespołów.

Na sezon 2013 Fortec zatrudnił Stoffela Vandoorne oraz Olivera Webba jako kierowców wyścigowych. Belg do końca walczył o mistrzowski tytuł. Ostatecznie cztery zwycięstwa w sezonie dały mu drugie miejsce i tytuł wicemistrza serii. W klasyfikacji zespołów ekipa również uplasowała się na drugim miejsce, przegrywając o 66 punktów z DAMS.

W 2014 ekipa korzystała z usług Siergieja Sirotkina oraz Oliver Rowland. Liczono na to, że junior Saubera podejmie walkę o tytuł, jednak ostatecznie to debiutujący Brytyjczyk stał się liderem zespołu. Odniósł on dwa zwycięstwa oraz siedmiokrotnie stawał na podium. Uzbierane 181 punktów dało mu czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji kierowców. Rosjanin wygrał tylko jeden wyścig, podczas domowej rundy w Moskwie. Zespół zdobył łącznie 313 punktów, tylko o trzy mniej niż najlepsza ekipa DAMS.

Starty | edytuj kod

Formuła Renault 3.5 | edytuj kod

W 2009 roku Fortec zawarł współpracę z malezyjską grupą Mofaz i startował w sezonie 2009 jako Mofaz Fortec Motorsport
Od sezon 2011 Fortec figuruje na liście startowej jako Fortec Motorsports

Europejski Puchar Formuły Renault 2.0 | edytuj kod

Od sezon 2012 Fortec figuruje na liście startowej jako Fortec Motorsports

† – zawodnik nie był liczony do klasyfikacji końcowej.

Europejska Formuła 3 | edytuj kod

Fortec figuruje na liście startowej jako Fortec Motorsports

† - zawodnik nie był liczony do klasyfikacji końcowej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Fortec Motorsport" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy