Franciszek de Asís Burbon


Franciszek de Asís Burbon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek de Asís Burbon, właśc. Francisco de Asís María Fernando de Borbón y Borbón-Dos Sicilias (ur. 13 maja 1822 w Aranjuez, Hiszpania; zm. 17 kwietnia 1902 w Épinay-sur-Seine, Francja) – książę Kadyksu, król małżonek Hiszpanii jako mąż królowej Izabeli II.

Jego ojcem był książę Kadyksu - Franciszek de Paula (syn króla Karola IV Burbona i królowej Marii Ludwiki Parmeńskiej). Jego matką była Ludwika Charlotta Burbon, księżniczka Obojga Sycylii, najstarsza córka króla Franciszka I i Marii Izabeli Hiszpańskiej (która była młodszą siostrą Franciszka de Paulo). Był ich drugim synem.

10 października 1846 Franciszek ożenił się z Izabelą II (1830-1904). Drobny, mówiący falsetem i zniewieściały Franciszek był przezywany Paquita, a Izabela stwierdziła, że woli abdykować niż za niego wyjść. Królowa będzie później opowiadać o swoim rozczarowaniu w noc poślubną, gdy odkryła, że jej małżonek „ma na ciele więcej koronek niż ona”. Tego samego dnia odbył się ślub młodszej siostry Izabeli - Ludwiki Ferdynandy - z Antonim Orleańskim, najmłodszym synem króla Ludwika Filipa. Franciszek został mianowany naczelnym wodzem armii hiszpańskiej i otrzymał tytuł króla małżonka. Franciszek i Izabela doczekali się 12 dzieci, z których tylko czworo dożyło do wieku dorosłego. Możliwe, że Franciszek nie był ojcem wszystkich dzieci swojej żony. Plotki głosiły, że Franciszek był homoseksualistą albo osobą niepełnosprawną umysłowo. Testy DNA mogłyby niczego nie udowodnić, ponieważ małżonkowie byli cioteczno-stryjecznym rodzeństwem; ich ojcowie byli braćmi, a matki - siostrami.

Od 1864 Franciszek był przewodniczącym hiszpańskiej rady ministrów (Consejo del Reino). W 1868 razem z żoną udał się na wygnanie do Francji - począwszy od tego momentu małżonkowie zbliżyli się do siebie i zostali przyjaciółmi. Na wygnaniu Franciszek używał tytułu hrabia Moratalla. W 1874 na tronie Hiszpanii zasiadł jego syn - Alfons XII, ale Franciszek nie wrócił do Hiszpanii i w 1881 zamieszkał na stałe w zamku Épinay-sur-Seine, gdzie też zmarł. Został pochowany w panteonie królów Hiszpanii, w Escorialu. Od 1906 w jego zamku w Épinay-sur-Seine mieści się ratusz.

Potomstwo | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Franciszek de Asís Burbon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy