Frank Buckles


Frank Buckles w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Podpis Franka Bucklesa, 2000

Frank Woodruff Buckles urodzony jako Wood Buckles (ur. 1 lutego 1901 w Bethany w stanie Missouri, zm. 27 lutego 2011 w Charles Town w stanie Wirginia Zachodnia) – amerykański weteran I wojny światowej. W 1917 wstąpił do Armii Stanów Zjednoczonych i służył w Forcie Riley; był kierowcą ambulansu oraz motocykla.

Podczas II wojny światowej został schwytany przez żołnierzy japońskich i był więziony przez trzy lata na Filipinach. Po wojnie wziął ślub w San Francisco i przeniósł się do Gap View Farm, niedaleko Charles Town, w Zachodniej Wirginii. Owdowiał w wieku 98 lat. Do 105. roku życia prowadził gospodarstwo rolne.

Frank Buckles w 1917

Frank Buckles był jednym z trzech ostatnich żyjących weteranów I wojny światowej na świecie i ostatnim żyjącym amerykańskim weteranem tej wojny[1]. W chwili swojej śmierci był również najstarszym zweryfikowanym weteranem I wojny światowej na świecie, jak również drugim najstarszym męskim weteranem wojennym na świecie[2].

Według The Washington Post po jego śmierci spośród około 65 mln ludzi, którzy służyli w wojsku i służbach pomocniczych w latach 1914-1918, żył tylko 110-letni Brytyjczyk mieszkający w Australii, Claude Choules (zm. 5 maja 2011[3]) i 110-letnia Brytyjka, Florence Green[4].

W chwili śmierci był także drugim najstarszym żyjącym mężczyzną w Stanach Zjednoczonych. Starszy był od niego tylko Walter Breuning.

Spis treści

Wczesne lata i edukacja | edytuj kod

Frank Buckles urodził się jako syn rolnika Jamesa C. Bucklesa, oraz Teresy J. Buckles w Bethany, w stanie Missouri 1 lutego 1901.[5] Miał dwóch starszych braci, Ashmana i Roya, oraz dwie starsze siostry, Grace i Gladys. Kilku członków jego rodziny dożyło sędziwego wieku. Ojciec Bucklesa żył 97 lat. W 1903 Frank (wtedy jeszcze Wood) zachorowali wraz z bratem Ashmanem na szkarlatynę. Brat Bucklesa zmarł mając cztery lata, Frank przeżył. W latach 1911-1916 Buckles uczęszczał do szkoły w Nevadzie, w stanie Missouri. Później on i jego rodzina przenieśli się do Oakwood, w stanie Oklahoma, gdzie kontynuował edukację i pracował w banku.

I wojna światowa i lata międzywojenne | edytuj kod

Kilka miesięcy po rozpoczęciu w Stanach Zjednoczonych I wojny światowej (kwiecień 1917) Buckles próbował zaciągnąć się do wojska. Początkowo był odrzucany, ze względu na drobną posturę. W końcu został przyjęty i 14 sierpnia przeszedł podstawowe szkolenie w Fort Riley, w Kansas. W tym samym roku wyruszył do Europy na pokładzie RMS Carpathia.

Spotkanie prezydenta Baracka Obamy i wiceprezydenta Joe Bidena z rodziną Franka Bucklesa

W trakcie i po II wojnie światowej | edytuj kod

Przyszły dom Bucklesa, rok 1930

W styczniu 1942 został schwytany przez japońskie siły zbrojne. Dostał się do niewoli na Filipinach. Przez następne 3 lata i 2 miesiące był przetrzymywany w obozach w Santo Tomas i Los Banos. Będąc w niewoli Buckles walczył tym razem z głodem. On i jego współwięźniowie dostawali tylko mały posiłek z papki. Wszyscy jeńcy zostali uwolnieni przez aliantów 23 lutego 1945.

Po zakończeniu II wojny światowej Buckles przeniósł się do San Francisco i w 1946 poślubił Audrey Mayo. Osiem lat później para kupiła 330-hektarowe gospodarstwo w Wirgini Zachodniej. W 1955 urodziło się ich jedyne dziecko, córka Susannah. Gdy żona Bucklesa, Audrey zmarła w 1999, jego córka wróciła do gospodarstwa, by opiekować się ojcem.

Po ukończeniu stu lat | edytuj kod

Frank Buckles w wieku 107 lat z prezydentem Georgem W. Bushem w Gabinecie Owalnym

Frank Buckles pozostawał aktywny po ukończeniu stu lat. Prowadził gospodarstwo, w wieku 103 lat wciąż jeździł ciągnikiem[6].

Zapytany o sekret długiego życia odpowiedział, że najważniejsze są geny, ćwiczenia, zdrowa dieta i ponad wszystko wola przetrwania.

Po śmierci 108-letniego Harry`ego Richarda Landisa w lutym 2008 Buckles został ostatnim Amerykańskim weteranem I wojny światowej. W następnym miesiącu spotkał się z prezydentem USA Georgem W. Bushem w Białym Domu.

Zmarł z przyczyn naturalnych 27 lutego 2011, w wieku 110 lat. Został pochowany 15 marca 2011 na Narodowym Cmenturzu w Arlington. Przed uroczystościami pogrzebowymi prezydent Barack Obama i wiceprezydent Joe Biden spotkali się z rodziną Bucklesa.

Pogrzeb Franka Bucklesa 15 marca 2011

Odznaczenia | edytuj kod

W 1999 został odznaczony przez prezydenta Francji Jacques'a Chiraca francuską Legią Honorową za zasługi w czasie I wojny światowej.

Przypisy | edytuj kod

  1. America's last surviving veteran of World War I dies aged 110 years old (ang.). Daily Mail. [dostęp 2011-03-01].
  2. Last Doughboy Gets Presidential 'Thank You' (ang.). ABC News. [dostęp 2011-03-01].
  3. Australia: zmarł ostatni weteran I wojny światowej (pol.).
  4. Ostatni amerykański weteran I wojny światowej (pol.). Interia. [dostęp 2011-03-01].
  5. 1890 United States Federal Census Fragment, search.ancestry.com [dostęp 2017-11-23]  (ang.).
  6. Welcome to the Walter Reed Army Medical Center
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Frank Buckles" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy