Fritillaria michailovskyi


Szachownica Michajłowskiego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Fritillaria michailovskyi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szachownica Michajłowskiego (Fritillaria michailovskyi) – gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Pochodzi z gór północno-zachodniej Turcji, jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna[2]. Gatunek ten odkryty został dopiero w 1914 podczas angielskiej wyprawy naukowej[3]

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Niska bylina, (wysokość do 20 cm), geofit cebulkowy.
Liście
Lancetowate. Ulistnienie w większości naprzemianległe.
Kwiaty
Na szczycie łodygi latem zakwita kilka dzwonkowatych, zwieszonych kwiatów. Mają ciemnopurpurowy kolor i żółte wierzchołki płatków okwiatu, również wewnętrzna strona kwiatu jest żółta[3].

Uprawa | edytuj kod

Nadaje się na rabaty. Wymaga żyznej, próchnicznej i przepuszczalnej gleby oraz nieco zacienionego stanowiska [2]. Jest dość mrozoodporna, jednak w czasie bezśnieżnej zimy może przemarznąć, dlatego też należy ją przed zimą okryć. Rozmnaża się przez cebule przybyszowe, które wysadza się do ziemi jesienią. Można również stosować wysiew nasion (jesienią), jednak od wysiewu do zakwitnięcia rośliny mijają 3–4 lata[2]. Przez lato roślinę obficie nawozi się, ale tylko do czasu, gdy nie przekwitnie[2].

Pokrój

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-08].
  2. a b c d GeoffreyG. Burnie GeoffreyG. i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005, ISBN 3-8331-1916-0, OCLC 271991134 .
  3. a b Szachownica Michajłowskiego. [dostęp 2010-01-31].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Fritillaria michailovskyi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy