Front Odrodzenia Polski


Front Odrodzenia Polski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pismo "Prawda" Frontu Odrodzenia Polski z marca 1943 zapowiadające sankcje za szmalcownictwo.

Front Odrodzenia Polski (FOP) – tajna organizacja katolicka stanowiąca kontynuację dzieła istniejącej w II Rzeczypospolitej Akcji Katolickiej podczas okupacji niemieckiej. Utworzona w Warszawie w drugiej połowie 1941 r. przez grupę katolików świeckich z Zofią Kossak-Szczucką i Witoldem Bieńkowskim na czele oraz duchownych (ks. Edmund Krauze z parafii Św. Krzyża[1], ks. Franciszek Pauliński, ks. Jan Zieja, ks. Donat Nowicki). Celem Frontu było moralne odrodzenie Polski w myśl nauki katolickiej. działalność. FOP wydawał pisma „Prawda” i „Prawda Dnia”.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W sierpniu 1942 r. Zofia Kossak-Szczucka w imieniu organizacji opublikowała tzw. Protest! - zdecydowany sprzeciw polskich katolików przeciw holocaustowi Żydów na terenie okupowanej Polski. W listopadzie 1942 r. FOP wraz z innymi organizacjami utworzył Społeczną Organizację Samoobrony, współpracującą z Kierownictwem Walki Cywilnej w organizowaniu oporu społecznego. W marcu 1943 r. zespół młodzieżowy FOP (Władysław Bartoszewski, Wincenty Włodkiewicz) wszedł w skład Porozumienia Organizacji Młodzieżowych. Wiosną 1944 r. Front wszedł w skład Stronnictwa Pracy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Michał St. de Zieleśkiewicz: Zofia Kossak-Szczucka. blogmedia24.pl, 22 kwietnia 2013.

Literatura | edytuj kod

Wizje Polski. Programy polityczne lat wojny i okupacji 1939-1944, wybór i opracowanie Kazimierz Przybysz, Warszawa 1992, s. 415

Na podstawie artykułu: "Front Odrodzenia Polski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy