Fryderyk Karol August Waldeck-Pyrmont


Fryderyk Karol August Waldeck-Pyrmont w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Fryderyk Karol August książę Waldeck-Pyrmont, niem. Friedrich Karl August Fürst zu Waldeck und Pyrmont (ur. 25 października 1743, zm. 24 września 1812) - książę Waldeck-Pyrmont od 1763 do 1812.

Był drugim synem Karola Augusta, księcia Waldeck-Pyrmont i hrabiny Christiane Henriette von Zweibrücken-Birkenfeld. Przez dwa lata przebywał w Lozannie i odbył Grand Tour przez Włochy i Francję.

Kariera wojskowa | edytuj kod

Podobnie jak ojciec i brat służył w armii holenderskiej. W 1757 był już podpułkownikiem. W 1766 został generałem-majorem, a w 1772 - generałem holenderskiej armii. Dla armii holenderskiej jego ojciec wyekwipował z Waldeck trzy bataliony, on sam jako książę Waldeck-Pyrmont w 1767 dodał czwarty batalion.

Waldeck-Pyrmont | edytuj kod

Przejął władzę po śmierci ojca w 1763. W 1775 roku udał się w podróż do Anglii. Po powrocie do Waldeck podjął szereg działań modernizacyjnych. Działał na rzecz budowy dróg, rozwoju rolnictwa i handlu. Podobnie jak jego rodzice i bracia był dobrze wykształcony. Uważano go za władcę oświeconego i historiografa. Napisał m.in. dzieje wojny siedmioletniej oraz biografie znanych dowódców swoich czasów. Pragnął wydać pamiętniki ojca napisane w czasie kampanii 1745-1747. Popierał wojnę o niepodległość Ameryki, która wybuchła w 1775. Wysłał do Stanów Zjednoczonych łącznie ponad 1200 żołnierzy z Waldeck, z których ponad 720 zginęło.

W 1805 księstwo podzielono - jego brat Jerzy otrzymał Pyrmont a Fryderyk Karol August zachował Waldeck. W 1807 wstąpił do Konfederacji Reńskiej i otrzymał miejsce w Kolegium Książąt Zgromadzenia Federalnego. Po jego bezdzietnej śmierci w 1812 roku, tron objął jego brat Jerzy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Fryderyk Karol August Waldeck-Pyrmont" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy