Gabi Gold


Gabi Gold w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabi Gold właśc. Gabriela Goldová-Dobrodinská (ur. 25 maja 1973 w Hawierzowie) – czeska piosenkarka, aktorka występująca w Polsce.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Gabriela Goldová przed kamerami zadebiutowała w wieku 10 lat w telewizyjnej adaptacji opery dla dzieci Františka Trnky pt. Wesele Komara, gdzie wcieliła się w rolę Biedronki w Telewizji Czeskiej Ostrawa[2][3]. Następnie zaczęła grać na gitarze klasycznej i śpiewać w chórze dziecięcym, potem w młodzieżowym. W tym samym okresie zainteresowała się nowoczesnym tańcem scenicznym i rozpoczęła prywatne zajęcia z aktorstwa musicalowego. Potem zaczęła wykonywać muzykę popularną. W 1989 roku wygrała konkurs muzyki popularnej Talent, dzięki czemu otrzymała propozycję śpiewu w zespole Retroband Františka Trnky, grającym czeskie evergreeny i wraz z nim wystąpiła w kilku programach telewizyjnych dla Telewizji Czeskiej Ostrawa i radiowych dla Czeskiego Radia Ostrawa. Podczas nauki w liceum uczyła się tańca scenicznego oraz gry aktorskiej pod kierunkiem profesora Jindřicha Neuwirtha[4]. Oprócz muzyki Gabriela Goldová zajmowała się także kulturystyką (była najmłodszą czeską trenerką kulturystyki kondycyjnej dla kobiet).

W 1991 roku po maturze dostała się na pedagogikę na Uniwersytecie Ostrawskim i do konserwatorium na wydział aktorstwa musicalowego oraz została wokalistką zespołu tanecznego Lady M., który pod patronatem duńskiej agencji (z powodów komercyjnych prezentowała ten zespół jako duński) koncertował w krajach Europy Zachodniej. Zespół grał również w m.in. na afterparty zorganizowanym po występie Tiny Turner i Falca w jednym z klubów w Sankt Moritz. W 1994 roku zespół się rozpadł, po czym Gabriela Goldová założyła własny zespół Lady G., a następnie w 1996 roku zespół CASH, z którym w 1997 roku po zdobyciu srebrnej „Dĕčinskiej kotvy” we współpracy z Zdenkiěm Krásným nagrała płytę pt. Country memory.

Jednak przełomowy moment dla Gabrieli Goldovej nastąpił w 1997 roku po występie w Polsce na Międzynarodowym Festiwalu Miss Wakacji 1997 w Ustroniu, podczas którego poznała znanego polskiego satyryka i komikaTadeusza Drozdę, z którym wkrótce nawiązała współpracę oraz rozpoczęła pracę w Polsce pod pseudonimem Gabi Gold. Występowała wraz Tadeuszem Drozdą w programie pt. Herbatka u Tadka na TVP2 oraz w różnych programach telewizyjnych TVP1, TVP2 (m.in. Europa da się lubić, Śpiewające fortepiany, Kabaretowy Klub Dwójki), TV Polonia, TVN oraz w programie pt. Na stojaka na HBO. W 2000 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę pt. 13 Golden Country Hits.

W latach 1998–1999 jako Gabriela Jeřábková występowała na przemian w roli Prudie w praskim musicalu pt. Benzyna i makijaż[5].

W marcu 2001 roku w Telewizji Czeskiej wykonała piosenkę pt. „Paříž” (Paryż), która stała się hitem w czeskich stacjach radiowych. Jesienią tego samego roku wraz z Františkiem Kaslem stworzyła świąteczny singiel pt. „Jediný lék”, który bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych singli w Czechach. Wiosną 2002 roku we współpracy z wydawnictwem Popron Music nagrała swój pierwszy album z całkowicie nowymi utworami w języku czeskim pt. Jsem tu já!, po czym zaczęła występy na czeskich scenach i w programach telewizyjnych na kanałach Telewizji Czeskiej, Prima TV i TV Nova.

W 2004 roku w Czechach nagrała płytę pt. Ještě že tě mám, która została w Polsce wydana pod nazwą Malowany dzbanek oraz wzbogacona o piosenkę pt. „Dobra noc, dobry dzień” w języku polski z muzyką Zdeňka Bartáka do słów Jacka Cygana. Na przełomie 2006 i 2007 roku Gabi Gold założyła zespół Gabi Gold Band, w którym zaangażowała polskich muzyków. Grupa wykonywała covery z repertuaru m.in. Maryli Rodowicz i Anny Jantar oraz wydała album pt. Gabi Gold . Na singlu promującym tę płytę ukazał się utwór Malovaný džbánku z repertuaru Heleny Vondráčkovej).

Od 2014 roku jest członkiem zespołu Gold of Shania Twain oraz w tym samym roku wcieliła się w rolę sprzedawczyni w filmie pt. Babovřesky 2[3][5].

W 2014 roku Gabi Gold wznowiła karierę w Polsce, tym razem na śląskiej scenie muzycznej. Piosenki często pojawiają się na antenie Radia Piekary oraz w telewizyjnej Liście Śląskich Szlagierów emitowanej na TVS. W marcu 2016 roku odbył się telewizyjny koncert promujący najnowszą płytę artystki pt. Miłość zmienia wszystko. Od 2019 roku jest współprowadzącą program pt. My Wam to zagramy w TVS[6].

Życie prywatne | edytuj kod

Gabi Gold była trzykrotnie zamężna. Z pierwszym mężem ma córkę Gabrielę (ur. 1997), która studiuje na kierunku menedżera sztuki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Pradze.

Drugim mężem był czeski aktor i prezenter telewizyjny Marek Dobrodinský, z którym ma syna Marka juniora (ur. 2002). To małżeństwo również zakończyło się rozwodem.

Potem poznała producenta muzycznego Michała Kracika. Para zaręczyła się po 5 latach znajomości, jednak w marcu 2007 roku Michał Kracik zmarł na raka.

W grudniu 2008 roku wyszła po raz trzeci za mąż za Michala Břízę – brata czeskiego hokeisty Petra. To małżeństwo również zakończyło się rozwodem. Obecnie związana jest Radkiem, właścicielem jednego browaru Royal Czech Beer, którego poznała w 2009 roku[7].

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Single | edytuj kod

 • 2001: Paříž
 • 2001: Jediný lék (z Františkiem Kaslem)
 • 2004: Dobra noc, dobry dzień
 • 2012: Tato, ja wiem
 • 2016: Gdy blisko jesteś tak
 • 2016: Miłość zmienia wszystko
 • 2017: Uśmiechnij się do świata (z Blue Party)
 • 2018: Dzięki Tobie teraz wiem

Teledyski | edytuj kod

 • 2015 – Dobra noc, dobry dzień
 • 2016 – Gdy blisko jesteś tak
 • 2016 – Miłość zmienia wszystko
 • 2017 – Uśmiechnij się do świata
 • 2018 – Dzięki Tobie teraz wiem

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Gabi Gold ma czesko-polskie serce. W maju ukazała się jej nowa płyta [data dostępu: 2019-06-28]
 2. Gabi Gold – Historia
 3. a b Gabriela Goldová – Oskarhahn.cz (cz.)
 4. Gabriela Goldová – Biografie (cz.)
 5. a b PRUDIE (cz.)
 6. Gabi Gold – Gwiazdozbiór – Śląskieprzeboje.pl
 7. Była gwiazdą TVP2. Spotkała ją życiowa tragedia. [data dostępu: 2018-05-06]
 8. Karel Mařík - CD (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gabi Gold" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy