Gabriel Temkin


Gabriel Temkin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gabriel Temkin (ur. 16 lutego 1921 w Łodzi, zm. 15 lipca 2006 w Sarasota, USA) – polski ekonomista, profesor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR i Brock University w Kanadzie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodzony w rodzinie żydowskiego współwłaściciela fabryki przędzalniczej w Łodzi, w wieku lat 14 zmuszony do pracy zarobkowej ze względu na trudną sytuację finansową rodziny. Od 1937 do 1938 należał do Komunistycznego Związku Młodzieży Polski[1]. Od wybuchu II wojny światowej przebywał na terenie ZSRR, następnie jako żołnierz Armii Czerwonej walczył na froncie austriackim. Był członkiem Komsomołu[1].

Po wojnie w 1946 powrócił do Łodzi, gdzie kontynuował studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W tym też roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej, a następnie został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[1]. Od 1949 do 1957 pracował w Dwuletniej Szkole Partyjnej przy KC PZPR (od asystenta do zastępcy dyrektora). Od 1951 do 1954 pracował w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych przy KC PZPR[1]. Od 1957 do 1968 pracował w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR (od pracownika naukowego do zastępcy dziekana w Katedrze Ekonomii Politycznej). W latach 1959–1968 był doradcą ekonomicznym wicepremiera PRL.

Pod koniec 1968 wyjechał z żoną i dwójką dzieci do USA, a następnie Kanady, gdzie osiedlił się w Brock nad jeziorem Ontario. W 1992 przeniósł się do USA, do miasta Sarasota na Florydzie, gdzie będzie mieszkał do końca życia.

Zwolennik koncepcji socjalizmu rynkowego, pod koniec życia zwolennik neoliberalizmu w gospodarce.

Jego żoną była Hanna Temkinowa, polska filozof zajmująca się koncepcjami myśli anarchizmu kolektywistycznego (głównie myślą Michaiła Bakunina).

Najważniejsze pozycje | edytuj kod

  • Dyskusji o prawie wartości ciąg dalszy, wyd. Książka i Wiedza, 1957
  • Karola Marksa obraz gospodarki komunistycznej, wyd. Książka i Wiedza, 1962
  • Marks i idea pieniądza pracy: z problemów teorii wartości, wyd. Książka i Wiedza, 1965
  • O aktualności teorii wartości „Kapitału”, [w:] Wokół teorii ekonomicznych „Kapitału”, wyd. Książka i Wiedza, 1967
  • Just War. The Memoir of a Jewish Red Army Soldier in World War II, wyd. Presidio Press, 1998
  • Dyskusje o gospodarce socjalistycznej. Marks-Lange-Mises-Hayek, Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, 2008

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Bogusław Czarny: Wpływ aspirantów Katedry Ekonomii Politycznej w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych w Warszawie na polską ekonomię po II wojnie światowej, „Ekonomia” nr 41/2015, s. 25-57.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gabriel Temkin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy