Gadu-Gadu


GG (komunikator internetowy) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gadu-Gadu) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

GG (dawniej Gadu-Gadu) – polski komunikator internetowy, opracowany przez firmę GG Network, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom[7].

Pomysłodawcą i twórcą GG jest informatyk Łukasz Foltyn. W 2011 roku Gadu-Gadu miało około 7 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłali do 300 milionów wiadomości dziennie, a dziennie powstawało ponad 500 nowych kont[8].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Duży wpływ na rozwój komunikatorów tego typu miał stworzony przez izraelskich programistów ICQ[9]. Łukasz Foltyn stworzył aplikację działającą w podobny sposób, ale lepiej dostosowaną do rynku polskiego. Gadu-Gadu zostało uruchomione 15 sierpnia 2000 roku i szybko zdobyło dużą popularność. Według informacji podawanych przez firmę Gadu-Gadu, już pierwszego dnia w systemie zarejestrowało się 10 000 osób[8]. Gadu-Gadu zajęło niewykorzystaną niszę rynkową, w 2011 roku piastowało pozycję lidera rynku[10]. Kultowymi stały się emotikony Gadu-Gadu, a dźwięk powiadamiający o nowej wiadomości, zaczerpnięty z jednej z kompozycji pulpitu systemu Windows 98, był dobrze rozpoznawalny[11][12].

Gadu-Gadu było pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej. Była to rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana 27 czerwca 2008 roku – w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego[13]. W 2011 roku Gadu-Gadu miało 6 mln realnych użytkowników[14]. 25 maja 2015 roku serwis open.fm został sprzedany grupie Wirtualna Polska[15][16].

Grupa Allegro[14] sprzedała 30 października 2015 serwis Platforma GG na rzecz cypryjskiej firmy Xevin Consulting Limited z siedzibą przy ulicy Gr. Xenopoulou 17, 3106 Limassol[17]. W czerwcu 2017 r. Xevin podpisało list intencyjny ze spółką Sare, przewidujący przeniesienie własności komunikatora, serwerów, domeny gg.pl i gadu-gadu.pl, znaków towarowych oraz logotypów. Sare zadeklarowało inwestycje w markę i rozszerzenie funkcjonalności usługi[14], jednak do transakcji ostatecznie nie doszło. W marcu 2018 r. serwis został zakupiony przez spółkę England.pl[7]. Według niej potencjał GG leży w dużym poziomie bezpieczeństwa i poufności danych, a jedyne co wymaga ulepszenia to parametry techniczne i dodanie nowej funkcjonalności. Zmianie ma ulec także szata graficzna strony, jak i samej aplikacji oraz większą integrację komunikatora z blogiem lifestylowym[18].

Funkcjonalność | edytuj kod

Gadu-Gadu umożliwiała przede wszystkim prowadzenie rozmów tekstowych, udostępnia również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program typu adware – udostępnia się go za darmo, ale użytkownikom prezentowane są reklamy.

Gadu-Gadu wykorzystuje własny (zamknięty) protokół komunikacji. Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów, podobnie jak w ICQ. Od grudnia 2010 roku możliwe jest również identyfikowanie użytkowników za pomocą loginów[19], obsługiwane jednak jest to jedynie w najnowszych wydaniach oficjalnego klienta sieci. W testowych wersjach z rodziny 6.x pojawiło się szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu SSL, jednakże w żadnej oficjalnej wersji nie było ono wykorzystywane, aż do wydania testowej wersji GG 10 beta 10 (build 10784)[20]. W wersji 7.0 build 23 dodano filtr antyspamowy. Od początku 2005 roku możliwe jest wykonywanie rozmów telefonicznych w ramach technologii VoIP. 14 lutego 2006 roku w wyniku zakończenia współpracy z operatorem easyCALL usługa Telefon Gadu-Gadu została zastąpiona przez usługę naGłos (autorskie rozwiązanie spółki).

Dzięki zakupionej przez spółkę Gadu-Gadu technologii od firmy Eyeball Networks, wersje 7.0 do 7.5 programu umożliwiała przesyłanie głosu i obrazu przez Internet. W wyniku trwającego sporu licencyjnego pomiędzy tymi dwiema firmami spółka Gadu-Gadu udostępniła nową wersję 7.6 komunikatora pozbawioną komponentów audio-wideo stworzonych przez Eyeball Networks. Wersja ta nie pozwala na przesyłanie dźwięku i obrazu, ale pozwala na przesyłanie plików między użytkownikami. Od wersji 7.7 (kwiecień 2007) możliwe jest przesyłanie dźwięku (rozmowy głosowe) między użytkownikami. Możliwe jest również połączenie głosowe z sieci PSTN z użytkownikiem Gadu-Gadu.

Nowe Gadu-Gadu | edytuj kod

Od czerwca 2008 roku rozpoczęto testy tzw. Nowego Gadu-Gadu. Nowe Gadu-Gadu wykorzystuje bibliotekę Qt. Do przesyłania wiadomości tekstowych oraz opisów w statusach zastosowano kodowanie UTF-8, dzięki czemu można używać pełnego zestawu znaków Unicode.

9 lutego 2009, po półrocznych testach wydano ósmą wersję komunikatora nazwaną Nowe Gadu-Gadu. Zawiera wbudowane skórki, awatary oraz nowy interfejs, zmieniony został także protokół komunikacji z serwerem, a także wdrożono nowy sposób przechowywania profili użytkowników.

Funkcje dodane do Nowego Gadu-Gadu:

 • automatyczna aktualizacja
 • zabezpieczenie hasła przed niepowołanym odczytaniem z pliku konfiguracyjnego
 • system wyboru skórek
 • zakładki w oknie rozmowy
 • nowa technologia rozmów głosowych uzyskana dzięki zintegrowaniu rozwiązań VoIP firmy Global IP Solutions
 • możliwość słuchania radia bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania
 • dłuższe statusy opisowe
 • integrację avatarów z serwisem MojaGeneracja.pl (portal nie istnieje od 5 listopada 2012)
 • pasek szybkiego wyszukiwania kontaktów
 • całkowita zmiana GUI
 • funkcja sprawdzanie pisowni
 • obsługa znaków w systemie Unicode
 • dwa nowe statusy dostępności: PoGGadaj ze mną oraz Nie przeszkadzać
 • filtr anty-spamowy
 • rozmowy wideo
 • odtwarzanie filmów z YouTube

Krytyka | edytuj kod

21 maja 2009 roku miała miejsce największa awaria usług GG Network. Około godziny 18:00 wszystkie serwery komunikatora przestały funkcjonować uniemożliwiając internautom komunikacje za pomocą Gadu-Gadu. Niedostępne były również strony infobot.pl, blip.pl oraz wszystkie fora istniejące w serwisie fora.pl[21]. Na blogu Jarosława Rybusa, rzecznika prasowego GG Network, pojawił się wpis informujący, że: „przyczyną awarii nie był atak na infrastrukturę ani na inne usługi spółki, przyczyna była związana z infrastrukturą dostępu do sieci”[22].

Podczas akcji Stop cenzurze zorganizowanej w związku z głosowaniem w Parlamencie Europejskim nad wprowadzeniem Pakietu Telekomunikacyjnego, GG blokowało opisy z linkiem do strony akcji. Gadu-Gadu wyjaśniło, że link został błędnie sklasyfikowany przez filtr antyspamowy i naprawiło błąd[23][24].

26 października 2009 roku wydana została dziesiąta wersja komunikatora (Gadu-Gadu 10). Wersja ta od samego początku spotkała się z powszechną krytyką. Zarzucano jej przeładowanie niepotrzebnymi funkcjami, nadmierną intensywność reklam, nadmierne powiązanie z siecią WWW, bloatware oraz bardzo słabą ergonomię.

Inne usługi powiązane z komunikatorem Gadu-Gadu | edytuj kod

Gadu naGłos | edytuj kod

Gadu naGłos jest to płatna, dodatkowa usługa w komunikatorze Gadu-Gadu. Pozwala ona na wykonywanie rozmów z komputera na telefon. Od wersji 7.7 Gadu-Gadu obsługuje także połączenia przychodzące z normalnych sieci telefonicznych poprzez numer dostępowy w warszawskiej strefie numeracyjnej, oraz poprzez numery telefonów wykupionych przez użytkowników. Dla użytkowników komunikatora, Gadu naGłos działa w oparciu o protokół IAX2. Istnieje także możliwość uzyskania parametrów logowania za pomocą protokołu SIP (informacje te dostępne są bezpośrednio w komunikatorze) co umożliwia skonfigurowanie dowolnego klienta SIP czy też urządzenia, które obsługują ten protokół.

Usługa Gadu naGłos jest ofertą pre-paid a jedynym sposobem na zwiększenie środków na koncie jest skorzystanie z funkcji doładowań dostępnych w oryginalnym komunikatorze. Konto Gadu naGłos można doładować za pomocą karty zdrapki, przelewu bankowego oraz poprzez wysłanie SMS.

Dostępne są również darmowe rozmowy między 2 użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu.

Mobilne Gadu-Gadu | edytuj kod

Wersja komunikatora Gadu-Gadu dla urządzeń mobilnych oferowana na licencji SMSware, w której aby móc skorzystać z programu, należy za niego zapłacić poprzez wysłanie wiadomości SMS na podany numer telefonu.

Dawne inne usługi powiązane z komunikatorem Gadu-Gadu | edytuj kod

Open.fm | edytuj kod

 Osobny artykuł: open.fm.

Open.fm (dawniej pod nazwą Gadu Radio) – polskie radio internetowe, dostępne zarówno na stronie internetowej, jak i w komunikatorze internetowym – Gadu-Gadu. Open.fm posiada 130 kanałów muzycznych. 25 maja 2015 roku serwis został sprzedany grupie Wirtualna Polska[15][16].

Porównanie zgodności komunikatorów z siecią Gadu-Gadu | edytuj kod

Poniższa tabelka porównuje zakres obsługi sieci komunikacyjnej Gadu-Gadu przez różne komunikatory. Tabela ta porównuje wersje stabilne poszczególnych komunikatorów w ich domyślnej konfiguracji (np. bez zewnętrznych dodatków do samodzielnej instalacji). Więcej informacji można znaleźć w artykułach poświęconych wybranym komunikatorom. Logowanie się do sieci GG przez oprogramowanie inne niż oryginalny klient jest zabronione przez regulamin GG[25].

1: W oryginalnym kliencie Gadu-Gadu można połączyć numer GaduAIR z numerem GG – oba numery traktowane są jako jeden kontakt. Nie występuje zatem problem komunikacji z różnych numerów gdy dany użytkownik raz komunikuje się za pomocą komunikatora, a raz za pomocą telefonu.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. GG na BlackBerry GaduNews.pl [dostęp 2012-12-06].
 2. Gadu-Gadu już na iPadzie!
 3. Gadu-Gadu 3 dla systemu Symbian.
 4. GG zaświeciło na Windows Phone Media2.pl [dostęp 2012-18-06].
 5. 'Jest oficjalne GG na Windows Phone' Dobreprogramy.pl [dostęp 2012-18-06].
 6. GG dla Modern UI w Windows 8/RT GaduNews.pl [dostęp 2012-12-06].
 7. a b Joanna Dobosiewicz: Gadu-Gadu zmieniło właściciela. Komunikator posłuży do... przelewów międzynarodowych (pol.). W: BusinessInsider.com.pl [on-line]. Onet S.A., 2018-03-13. [dostęp 2018-03-13].
 8. a b Historia Gadu-Gadu. [dostęp 2011-08-28].
 9. Komunikatory – od ICQ do Gadu-Gadu. komputerswiat.pl, 2009-06-24. [dostęp 2011-08-28].
 10. Michał Berezowski: Megapanel marzec 2011 r. – Grupa Gazeta.pl wciąż w górę, ogromny wzrost Groupona. internetstandard.pl, 2011-05-30. [dostęp 2011-08-28].
 11. 8 lat Gadu-Gadu. dobreprogramy.pl, 2008-08-15. [dostęp 2011-08-28].
 12. Windows 98 Original & Plus! Sounds. Stephen Phillips 2011-03-20. [dostęp 2018-11-07].
 13. Komunikator na cały świat i orbitę okołoziemską. Rzeczpospolita, 28 czerwca 2008. [dostęp 12 sierpnia 2008].
 14. a b c Pamiętacie Gadu-Gadu? Giełdowa spółka kupi i rozwinie ten kultowy komunikator, „Business Insider”, 9 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-10]  (pol.).
 15. a b Wirtualna Polska kupiła radia internetowe OpenFM i PolskaStacja, Press.pl, 25 maja 2015 [dostęp 2019-09-18] .
 16. a b Grupa Wirtualna Polska kupuje radia internetowe OpenFM i PolskaStacja – uzyskuje pozycję lidera w tym segmencie rynku i wzmacnia się w obszarze rozwiązań mobilnych, dlaprasy.wp.pl, 25 maja 2015 [dostęp 2015-09-18] .
 17. Informacja dla użytkowników GG. 30 października 2015. [dostęp 30 października 2015].
 18. #poGGadajmy – Gadu Gadu po raz kolejny chce się stać potęgą – Android.com.pl, Android.com.pl – Największe Polskie Centrum Google Android, 15 lutego 2019 [dostęp 2019-02-18]  (pol.).
 19. Loginy alfanumeryczne w sieci Gadu-Gadu.
 20. Szyfrowanie wprowadzone testowo w GG10. [dostęp 29 marca 2010].
 21. Wielka awaria w GG Networks – Adam Golański, 21.05.09.
 22. Blog Jarosława Rybusa.
 23. Stop cenzurze. [dostęp 2009-04-30].
 24. <<Stop cenzurze!>> Internauci kontra Pakiet Telekomunikacyjny UE. Gazeta.pl. [dostęp 2009-04-30].
 25. p. 20.
 26. http://www.miranda-im.pl/viewtopic.php?t=7399.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gadu-Gadu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy