Gangan Comics


Gangan Comics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gangan Comics (jap. ガンガンコミックス Gangan komikkusu) – imprint japońskiej firmy Square Enix wydający mangi. Publikuje je w kilku magazynach, przeznaczonych dla różnych grup odbiorców. Na podstawie najpopularniejszych mang z magazynów Gangan Comics często tworzone są serie anime np. Fullmetal Alchemist, Moribito: Guardian of the Spirit, Nabari no Ou i Soul Eater[1].

Spis treści

Magazyny | edytuj kod

Gekkan Shōnen Gangan | edytuj kod

Gekkan Shōnen Gangan (jap. 月刊少年ガンガン) – miesięcznik z mangami, mający regularnie ponad 600 stron. Był wydawany przez Enix (teraz Square Enix) i rywalizował z innymi gazetami, takimi jak Shūkan Shōnen Magazine, Shūkan Shōnen Jump i Shūkan Shōnen Sunday, które są skierowane do tej samej grupy odbiorców: shōnen. Wydaje mangi z gatunku akcji i przygody, science fiction i fantasy. Square Enix również publikuje Gangan YG i Gekkan Gangan Wing.

Mangi Gekkan Shōnen Gangan:

Gekkan GFantasy | edytuj kod

Gekkan GFantasy (jap. 月刊Gファンタジー Gekkan Jī Fantajī) – japoński magazyn z mangami typu shōnen, znany również jako Gangan Fantasy, publikowany przez Square Enix. Serie są skierowane przede wszystkim do młodych czytelników i z reguły obsadzone są w realiach fantasy. Można w nich zaobserwować wiele cech gatunku supernatural, akcji i/lub horroru.

Mangi Gekkan GFantasy:

Young Gangan | edytuj kod

Young Gangan (jap. ヤングガンガン Yangu Gangan) – to japoński magazyn z mangami typu seinen publikowany przez Square Enix dwa razy w miesiącu (w pierwszy i trzeci piątek)[2]. Po raz pierwszy został wydany 3 grudnia 2004 roku.

Mangi Young Gangan:

Gangan Online | edytuj kod

Gangan Online (jap. ガンガンオンライン Gangan Onrain) – to darmowy magazyn internetowy z mangami i light novel, publikowany i uaktualniany przez Square Enix. Został aktywowany 2 października 2008 roku.

Mangi Gangan Online:

„Gekkan Gangan Joker” | edytuj kod

„Gekkan Gangan Joker” (jap. 月刊ガンガンJOKER Gekkan Gangan Joker) – japoński magazyn poświęcony mandze shōnen. Wydawany przez Square Enix od 22 kwietnia 2009 roku.

Mangi wydawane w „Gekkan Gangan Joker”:

Magazyny, których publikacja została wstrzymana | edytuj kod

„Gangan Powered” | edytuj kod

„Gangan Powered” (jap. ガンガンパワード Gangan Pawādo) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Ostatni numer magazynu ukazał się 21 lutego 2009 roku, po czym został zastąpiony przez „Gangan Joker[3].

Mangi publikowane w „Gangan Powered”:

„Gekkan Gangan Wing” | edytuj kod

„Gekkan Gangan Wing” (jap. 月刊ガンガンWING Gekkan Gangan Wing) – japoński magazyn z mangami typu shōnen publikowany przez Square Enix. Ostatni numer magazynu ukazał się 21 marca 2009 roku, po czym został zastąpiony przez „Gangan Joker[3].

Mangi publikowane w „Gekkan Gangan Wing”

Przypisy | edytuj kod

  1. 2007 profile. Square Enix, październik 2007. s. 6. [dostęp 2008-04-28].
  2. Square Enix Comic Magazines (jap.). [dostęp 2008-01-31].
  3. a b Gangan Joker to Replace Gangan Powered, Wing Mags. Anime News Network, 2009-03-01. [dostęp 2020-02-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gangan Comics" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy