Gauteng


Na mapach: 26°S 28°E/-26,000000 28,000000

Gauteng w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gauteng (sotho: złoże złota) – prowincja w Południowej Afryce, utworzona w 1994 roku z prowincji Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging.

Gauteng to najlepiej rozwinięta gospodarczo prowincja kraju. Znajduje się tu najważniejszy obszar górniczo-przemysłowy tego kraju – Witwatersrand. Największe znaczenie ma hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych. Ponadto przemysł maszynowy, środków transportu, chemiczny, cementowy, elektrotechniczny, włókienniczy, spożywczy, tytoniowy, szklarski, poligraficzny i skórzany. Znajdują się tu także szlifiernie diamentów. Najważniejsze ośrodki przemysłowe to: Johannesburg, Pretoria, Vanderbijlpark, Krugersdorp, Vereeniging, Germiston, Benoni i Springs. W wydobyciu największe znaczenie mają rudy uranu, złoto, diamenty i węgiel kamienny. Uprawia się zboża, warzywa i drzewa owocowe oraz hoduje się bydło.

Główne węzły komunikacyjne to Johannesburg i Tshwane.

Spis treści

Główne miasta | edytuj kod

Etymologia nazwy | edytuj kod

Słowo Gauteng oznacza w sotho złoże złota. Nazwa terenów Johannesburga i okolic jest przekształceniem afrykanerskiego słowa goud oznaczającego złoto, co dobrze określało te tereny od roku 1886 w którym odkryto nieopodal złotonośne żyły podziemne. Przyrostek -ng jest typowy dla języka sesotho.

Podział administracyjny | edytuj kod

Prowincja Gauteng dzieli się na 3 obszary metropolitalne i 2 dystrykty, które z kolei dzielą się na 7 gmin.

Przypisy | edytuj kod

  1. 2012
  2. SimpleMaps.com, 2017
Kontrola autorytatywna (prowincje Republiki Południowej Afryki):
Na podstawie artykułu: "Gauteng" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy