Gdańskie Seminarium Duchowne


Na mapach: 54°24′37″N 18°33′32″E/54,410278 18,558889

Gdańskie Seminarium Duchowne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gdańskie Seminarium Duchownekatolickie seminarium duchowne z siedzibą w Gdańsku Oliwie. Położone jest na terenie dawnego klasztoru pocysterskiego na zapleczu Archikatedry Oliwskiej.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Biskupie Seminarium Duchowne zostało założone 27 października 1957 przez biskupa gdańskiego Edmunda Nowickiego. 4 stycznia 1958 miało miejsce uroczyste poświęcenie seminarium przez prymasa Polski ks. Stefana kard. Wyszyńskiego. W 1992, przy okazji reorganizacji polskiej organizacji kościelnej i podniesieniu diecezji gdańskiej do rangi metropolii, nastąpiła zmiana nazwy z Biskupiego Seminarium Duchownego na Gdańskie Seminarium Duchowne. Po 41 latach istnienia, w 1998, przekazano zarząd seminarium w ręce księży diecezjalnych (do tej pory prowadzone było przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy Św. Wincentego à Paulo) oraz gruntownie odnowiono i zmodernizowano budynki.

Podczas pobytów w Gdańsku, w czerwcu 1987 i w czerwcu 1999, Jan Paweł II mieszkał na terenie seminarium w specjalnie przygotowanym apartamencie. Od kwietnia 2004 seminarium jest afiliowane do wydziału teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (w latach 1973–1994 – do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Poznaniu, a od 1994 do Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie).

 Z tym tematem związana jest kategoria: Wykładowcy Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Rektorzy seminarium | edytuj kod

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gdańskie Seminarium Duchowne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy