Generalissimus


Generalissimus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 lip 2019. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Albrecht von Wallenstein Czang Kaj-szek Francisco Franco George Washington Józef Stalin Kim Il Sung

Generalissimus (łac. najgłówniejszy, najbardziej nadrzędny; stopień najwyższy od generalis, ogólny, główny) – w niektórych państwach tytuł (stopień) nadawany generałowi lub marszałkowi pełniącemu obowiązki naczelnego wodza, zwłaszcza na czas wojny, związany z szerokimi pełnomocnictwami. Nadawany też dowodzącym armiami sojuszniczymi, a także w wielu wypadkach w przeszłości osobom z rodzin królewskich i działaczom państwowym jako stopień (tytuł) honorowy.

Zwykle jest to tytuł (stopień) najwyższy w hierarchii wojskowej, wyższy niż marszałek. Spotykany w niektórych armiach w czasach współczesnych, w Polsce nienadawany.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pojawił się we Francji w XVI wieku. W 1569 król Francji Karol IX Walezjusz nadał stopień generalisimussa 18-letniemu bratu (w przyszłości Henrykowi III). W Rosji pierwszy stopień generalissimusa nadał Piotr I Wielki wojewodzie Aleksiejowi Siemionowiczowi Szejnowi w 1696, za walki o twierdzę Azow. Oficjalnie stopień ten został wprowadzony w Rosji Regulaminem wojskowym z 1716.

W Stanach Zjednoczonych za odpowiednik uznaje się stopień General of the Armies.

Znane osoby noszące tytuł generalissimusa | edytuj kod

Pagon generalissimusa Korei Północnej Projekt (niewdrożony) pagonu Generalissimusa Związku Radzieckiego General of the Armies jest to najwyższy stopień w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Odpowiednik generalissimusa w innych siłach zbrojnych.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Mała Encyklopedia Wojskowa t. 1 Wyd. MON Warszawa 1967,
  • Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia t. 6 Moskwa 1971.

Przypisy | edytuj kod

  1. Late Kim Jong-il awarded highest honour by North
Na podstawie artykułu: "Generalissimus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy