Gerlach (firma)


Gerlach (przedsiębiorstwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gerlach (firma)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerlach S.A. – polskie przedsiębiorstwo założone w 1760 roku w Warszawie przez Filipa Szaniawskiego, producent wysokiej jakości zastawy stołowej.

Gerlach produkuje m.in. sztućce, naczynia stołowe, nożyczki. W przeszłości przedsiębiorstwo produkowało również noże do maszyn rolniczych. Od 1886 roku siedziba firmy znajduje się w Drzewicy.

Historia marki | edytuj kod

W 1824 roku Jerzy Samuel Gerlach (ur. 1799 w Łęczycy, zm. 6 września 1839 w Warszawie), rzemieślnik pochodzenia niemieckiego rozpoczął produkcję noży oraz narzędzi chirurgicznych[1]. Od 1829 roku marka w uznaniu wysokiej jakości wyrobów sygnowana była koroną, która pozostała w logo firmy do czasów współczesnych. Po śmierci Samuela Gerlacha zarząd nad firmą przejął August Kobylański razem z poślubioną córką Samuela Emilią.

W 1875 roku firma wznowiła działalność pod nazwą „Samuel Kobylański dawniej S. Gerlach” w Warszawie. Dziesięć lat później bracia Kobylańscy zakupili tereny Kuźni Drzewickich. W 1893 roku powstała spółka komandytowa pod nazwą „Bracia Kobylańscy Fabryka Wyrobów Stalowych dawniej Gerlach”.

W latach dwudziestych XX wieku bracia Kobylańscy przekształcili przedsiębiorstwo w spółkę akcyjną „Kobylańscy Spółka Akcyjna dla Przemysłu i Handlu Wyrobami Stalowymi". Dyrektorem spółki był Samuel Kobylański, a od 1930 roku Kazimierz Kobylański.

Jesienią 1939 roku po przejściu działań wojennych produkcja została wznowiona. Zakład został zlikwidowany w 1943 roku, pracownicy oraz park maszynowy zostali przeniesieni do Guben w Niemczech. Po 1945 roku maszyny wróciły do Polski, jednak po nacjonalizacji zakład funkcjonował pod zarządem państwowym pod nazwą „Fabryka Wyrobów Nożowniczych Gerlach”. W okresie PRL marka Gerlach stała się w Polsce synonimem akcesoriów stołowych. W 1992 roku nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a w 1995 roku w spółkę akcyjną[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Roman Dziewoński, Monika Wasowska. Ostatni naiwni str. 63, 2005; Teki archiwalne, Tomy 18–19, PWN 1981, s. 113
  2. Historia marki

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Gerlach (firma)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy