Getto w Bukowsku


Getto w Bukowsku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Getto w Bukowsku – żydowska dzielnica istniejąca w Bukowsku w powiecie sanockim w czasie okupacji niemieckiej funkcjonowało od wiosny do września 1942.

Getto powstało na wiosnę 1942 roku. Na jego terenie mieszkało około 1500 osób uznanych za Żydów, w tym 800 Żydów pochodzących z samego Bukowska oraz pobliskich miejscowości[1]. Getto zlokalizowane było wokół tzw. Targowicy, nad potokiem Sanoczek, wzdłuż drogi prowadzącej do Sanoka. Ogrodzone było drutem kolczastym. Od 5 sierpnia do 15 października 1942 hitlerowcy zamordowali na miejscowym kirkucie kilkudziesięciu bukowskich Żydów. Decyzję o likwidacji dzielnicy władze niemieckie podjęły prawdopodobnie we wrześniu 1942 roku. Wtedy też więźniów getta w liczbie ok. 1500 osób przewieziono do obozu w Zasławiu, gdzie część z nich zamordowano, natomiast pozostałych przewieziono do obozu w Bełżcu.

Przypisy | edytuj kod

  1. "Przejściowym punktem koncentracji było Bukowsko. Przez naszą wieś przeszło kilka rodzin żydowskich wypędzonych z Nowotańca. Przygnębieni, zrozpaczeni, wzywali pomocy boskiej i ludzkiej." [w:] Marian Turski. Byli wówczas dziećmi. wyd. I, 1975. s. 331]
Na podstawie artykułu: "Getto w Bukowsku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy