Gjilan (rejon statystyczny Kosowa)


Gjilan (rejon statystyczny Kosowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gjilan (alb.: Rajoni i Gjilanit; serb.: Гњилански округ, Gnjilanski okrug) – jeden z siedmiu rejonów statystycznych w Kosowie którego siedzibą jest miasto o tej samej nazwie.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Powierzchnia jaką obejmuje rejon administracyjny Gjilan sąsiaduje z obszarem lokalnie nazywanym Anamorava, który jest postrzegany jako część tego regionu administracyjnego ze względu na bliskość rzeki Morawa.

Podział administracyjny | edytuj kod

W rejonie tym znajduje się 6 miast będących jednocześnie siedzibami gmin, oraz 126 wsi i osiedli[1]:

Grupy etniczne | edytuj kod

Według danych spisu statystycznego z 1991 roku, w kosowskim rejonie statystycznym Gjilan większość mieszkańców była z pochodzenia Albańczykami. W gminie Gjilan stanowili oni 76,54% wszystkich mieszkańców, w gminie Kamenica - 73,05%, zaś w gminie Vitina - 78,68%.

Według danych spisu statystycznego z 2011 roku, w kosowskim rejonie statystycznym Gjilan większość mieszkańców była z pochodzenia Albańczykami. W gminie Gjilan stanowili oni 97,4%% wszystkich mieszkańców, w gminie Kamenica - 94,7%, w gminie Vitina - 99,9%, a w gminie Klokot - 53,3%. Serbowie zaś stanowili większość mieszkańców w gminie Parteš - 99,9%, oraz w gminie Ranilug - 95,5%.

Grupy etniczne zamieszkujące rejon statystyczny Gjilan:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komunat në rajonin e Gjilanit.
Na podstawie artykułu: "Gjilan (rejon statystyczny Kosowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy