Glad


Glad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Domniemany obszar państwa Glada. Mapa przedstawiająca Węgry w czasach opisywanych przez Gesta Hungarorum.

Glad – według Gesta Hungarorum (najstarszej węgierskiej kroniki) wódz Kumanów władający Banatem w chwili najazdu Madziarów pod wodzą Arpada.

Według kroniki Glad miał przybyć do Banatu po wygnaniu z grodu Widyń. Jego panowanie miało rozciągać się od rzeki Maruszy do Haram i Orszowy nad Dunajem. W czasie najazdu Madziarów na Nizinę Węgierską, zastąpił im drogę pod Piaszczystym Brodem nad rzeką Temesz. W bitwie, w której dowodził połączonym zastępem Kumanów, Wołochów i Bułgarów, otoczony przez Węgrów poniósł klęskę i zbiegł do grodu Keve. Gdy po trzech dniach Węgrzy podeszli pod Keve, zawarł pokój z najeźdźcami i poddał im gród.

Postać Glada uważa się za fikcyjną, utworzoną od nazwy nieistniejącej dziś miejscowości Galád na pograniczu rumuńsko-serbskim, choć część badaczy uważa go za historycznego księcia wołoskiego lub bułgarskiego.

Potomkiem Glada miał być Ajtony.

Bibliografia | edytuj kod

  • Anonimowego notariusza króla Béli Gesta Hungarorum. Kraków: Wydawnictwo Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana", 2006. ISBN 978-83-88385-84-1.
Na podstawie artykułu: "Glad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy