Gloria Kossak


Gloria Kossak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gloria Kossak (ur. 16 grudnia 1941 w Krakowie, zm. 5 października 1991) – polska malarka, poetka.

Była córką Jerzego Kossaka i siostrą Simony Kossak. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Malowała pejzaże używając techniki olejnej. Wierszami z kolei chciała dopełnić swoją twórczość malarską. Jej pierwszy wernisaż (połączony z recytacją jej wierszy) odbył się w 1984 r. w krakowskim Pałacu pod Baranami. Oprócz poezji Kossak pisała także wspomnienia, które opublikował kwartalnik „Kraków” w 1984 r[1]. Jej córką jest Joanna Kossak, również malarka.

Grób rodziny Kossaków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Była pomysłodawczynią muzeum w Kossakówce, które prezentowało pamiątki po rodzinie Kossaków. Jego otwarcie miało miejsce 27 grudnia 1971 r. W kawiarni tegoż muzeum organizowała wieczory poetów-debiutantów, wernisaże młodych malarzy, recitale muzyczne, prezentacje aktorskie, a także dyskusje i prelekcje o różnorakiej tematyce, m.in. koncert Haliny Czerny-Stefańskiej ze słowami Jerzego Broszkiewicza, recitale Tria Krakowskiego, skrzypaczki Kai Danczowskiej, występy Lidii Zamkow, Leszka Herdegena, Haliny Mikołajskiej. W muzeum odbywały się lekcje literatury i historii przeznaczone dla szkół. Kawiarnia została zamknięta po kilku latach z powodu słabej rentowności, zwłaszcza po obłożeniu jej przez władze tzw. domiarem[1].

W 1988 powstała etiuda filmowa „Gloria” w reżyserii Bogusława Dąbrowy-Kostki poświęcona Glorii Kossak[2].

Była członkinią krakowskiego Automobilklubu i posiadała licencję rajdową pierwszej klasy. W 1985 r. zdobyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski w klasie A-12[3], w wyścigach górskich wywalczyła tytuł wicemistrza Okręgu Krakowskiego[1].

Pochowana na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Gloria Kossak (1941–1991). W: W kręgu Rodu Kossaków [on-line]. bg.agh.edu.pl. [dostęp 2017-07-22].
  2. Gloria w bazie filmpolski.pl
  3. Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 1985. [dostęp 2015-12-06].
Na podstawie artykułu: "Gloria Kossak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy