Gmina Tyczyn


Na mapach: 49°58′N 22°02′E/49,966667 22,033333

Tyczyn (gmina) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Gmina Tyczyn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tyczyn jest gminą miejsko-wiejską w południowo-wschodniej Polsce w województwie podkarpackim w powiecie rzeszowskim.

Siedziba gminy to Tyczyn.

Gmina Tyczyn znajduje się w centralnej części województwa podkarpackiego – gmina bezpośrednio graniczy z Rzeszowem, odległość od Dynowa – 30 km (drogami wojewódzkimi Nr 878, 877 i 835), od siedzib gmin Doliny Strugu: od Chmielnika Rzeszowskiego – 7 km, od Błażowej – 16 km i od Hyżnego – 7 km. Jako jednostka administracyjna graniczy: od północy z wojewódzkim Rzeszowem, na małym odcinku od zachodu (wzdłuż Wisłoka) z gminą Boguchwała, od zachodu i północy z gminą Lubenia, od południa z gminami Błażowa i Hyżne, a od wschodu z gminą Chmielnik.

Spis treści

Klimat | edytuj kod

Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi 700 mm – najmniej opadów występuje w styczniu i lutym a najwięcej w lipcu. Średnia roczna liczba dni z pokrywą śnieżną wynosi 60 dni, a liczba dni z przymrozkiem wynosi około 110 w ciągu roku. W rozkładzie miesięcznym średnie temperatury kształtują się od około -2,5 °C w styczniu do około +17,5 °C w lipcu. Liczba dni pogodnych w ciągu roku wynosi od 35 do 40, natomiast dni pochmurnych – od 130 do 140.

Demografia | edytuj kod

  • Piramida wieku mieszkańców gminy Tyczyn w 2014 roku[1].


Sport - Piłka Nożna | edytuj kod

Od 1949 w Tyczynie działa Miejski Klub Sportowy Strug Tyczyn zrzeszający ponad 150 zawodników w 7 grupach wiekowch, począwszy od seniorów, poprzez juniorów starszych/młodszych, trampkarzy starszych/młodszych, kończąc na orlikach.

Obecnie drużyna Strugu Tyczyn występuje w lidze okręgowej (piąty poziom rozgrywkowy).

Największe sukcesy Strug odnosił na przełomie dwutysiąclecia. W sezonie 1999/2000 wypracował wicelidera IV ligi wojewódzkiej. Nie można również zapomnieć o zdobyciu Podkarpackiego Pucharu Polski w sezonie 2002/2003. Strug mierzył się w finale z Siarką Tarnobrzeg. Po 90 minutach było 3-3, a o tym kto zgarnie pełną stawkę zadecydowały rzuty karne. Skuteczniejsi byli zawodnicy z Tyczyna ostatecznie wygrywając 4-3.

Dziś prezesem Strugu Tyczyn jest Ryszard Domino, który pełni funkcję od czerwca 2017r., natomiast trenerami są Łukasz Janik oraz Maciej Nizioł (od stycznia 2019r.)

Edukacja | edytuj kod

ja

Miejscowości | edytuj kod

Borek Stary, Hermanowa, Kielnarowa

Wszystkie miejscowości w gminie są wsiami sołeckimi, jednak ich zabudowa jest rozciągnięta i każda z wsi podzielona jest na wiele części.


Sąsiednie gminy | edytuj kod

Błażowa, Chmielnik , Hyżne, Lubenia, Rzeszów

Przypisy | edytuj kod

  1. a b http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Tyczyn, w oparciu o dane GUS.
  2. a b Urząd Statystyczny w Rzeszowie


Na podstawie artykułu: "Gmina Tyczyn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy