Goa


Na mapach: 15,40194°N 74,04333°E/15,401944 74,043333

Goa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Goa (hindi गोवा, trb.: Gowa, trl.: Govā; konkani गोंय, trb.: Gomja, trl.: Goṃya; port. Goa, ang. Goa) – stan na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Indyjskiego, nad Morzem Arabskim, turystyczny region Indii, 500 km na południe od Mumbaju. W czasach nowożytnych jeden z głównych ośrodków wpływów europejskich w Azji, zwany Rzymem Wschodu[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na przybrzeżnej części i wysepkach terytorium Goa Portugalczycy założyli w 1510 faktorię handlową, a następnie przekształcili w swą kolonię. W grudniu 1961 wojska Republiki Indii dokonały inwazji i po pokonaniu słabego oporu wojsk portugalskich siłą wcieliły terytorium do Indii. Po rewolucji goździków w roku 1974 Portugalia uznała Goa za część Indii.

Zabytki | edytuj kod

Bazylika Bom Jesus

Stare Goa w 1986 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam wiele kościołów, w tym katedra patriarchalna i bazylika Bom Jesus z relikwiami św. Franciszka Ksawerego, pioniera misji azjatyckich[4].

Flora i fauna | edytuj kod

W Goa znajdują się dziewicze plaże oraz wioski położone wśród pól ryżowych. 1424 km² powierzchni Goa zajmują lasy. Większość z nich jest własnością państwa. Na Goa znajduje się wiele parków narodowych, wśród nich Salim Ali – rezerwat ptaków.

Podział administracyjny | edytuj kod

Goa dzieli się na Goa północne ze stolicą w Panaji (zarazem stolica stanu) i Goa południowe ze stolicą w Margao.

Goa w filmie indyjskim | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Government of Goa.
  2. 3. Size, Growth Rate and Distribution of Population, [w:] 2011 Census of India, Office of the Registrar General & Census Commissioner, India [dostęp 2019-08-02] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-31] .
  3. Gazeta Wyborcza.
  4. UNESCO.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Dawne kolonie Portugalii

Podział administracyjny Indii

Kontrola autorytatywna (stan w Indiach):
Na podstawie artykułu: "Goa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy