God Control


God Control w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

God Controlutwór muzyczny nagrany przez amerykańską piosenkarkę Madonnę do jej czternastego albumu studyjnego Madame X.

Spis treści

Geneza i kompozycja | edytuj kod

„God Control” został napisany i skomponowany przez Madonnę oraz Mirwaisa, a wyprodukowany wraz z Mikiem Deanem. Piosenka jest utrzymana w stylu disco, eksperymentalnego popu oraz hi-NRG[3]. Utwór zawiera wokale wspierające wykonane przez Tiffin Children’s Chorus[4], wystrzały z pistoletu, zauto-tune'owane wokale oraz disco beat[1]. Na początku piosenkarka mamrocze słowa, które później pojawiają się ponownie w piosence[2].

Promocja | edytuj kod

Madonna wykonująca „God Control” podczas koncertu Stonewall 50 - WorldPride NYC, 30 czerwca 2019

Teledysk | edytuj kod

26 czerwca 2019 został opublikowany ośmiominutowy teledysk w reżyserii Jonasa Åkerlunda. Poza Madonną, w teledysku zagrali m.in. drag queen Monét X Change, hollywoodzka aktorka Sofia Boutella i youtuberka Gigi Gorgeous[5]. Teledysk zaczyna się informacją o tym, że sceny w nim zawarte mogą być szokujące dla oglądających. Po wstępnej planszy z informacją pojawia się scena ukazująca strzelaninę w klubie nocnym, w którym Madonna się bawiła. Zdarzenia przedstawione w teledysku są przedstawiane od tyłu[6]. Poza scenami w klubie nocnym, przez cały teledysk przewijają się sceny, w których Madonna w czarnej peruce i okularach pisze na maszynie do pisania słowa piosenki, a po chwili je wyrzuca. W szóstej minucie teledysku ukazane są sceny protesty krytykujące National Rifle Association[7]. Zanim Madonna weszła do klubu, została okradziona[8], a jeszcze wcześniej oglądała wiadomości w telewizji, mówiące o ofiarach strzelanin. Pod koniec teledysku Madonna płacze oraz są pokazane plansze z napisami „Nikt nie jest bezpieczny” i „Regulacja dostępu do broni. Teraz.”[9].

Krótko po wydaniu teledysku magazyn „Billboard” opublikował listę dziewięciu najbardziej kontrowersyjnych teledysków Madonny, a „God Control” został wymieniony jako jeden z nich[8].

Wystąpienia na żywo | edytuj kod

Madonna wykonała „God Control”, wraz z „Vogue”, „American Life” oraz „I Rise” 30 czerwca 2019 roku na koncercie Stonewall 50 – WorldPride NYC 2019 w Nowym Jorku[10]. Madonna wykonywała „God Control” jako pierwszą piosenkę na trasie koncertowej Madame X Tour[11].

Odbiór krytyczny | edytuj kod

Piosenka otrzymała pozytywne opinie od krytyków, a wielu z nich uznało ją za główną atrakcję albumu. Jeremy Hellgar z magazynu „Variety” porównał „God Control” do „Bohemian Rhapsody”, opisując ją jako piosenkę „ambitną i rozległą, która zmienia się ze smutnej do pełnej nadziei, do wyzywającej i że to ona ustanawia przeważającą mroczną i polityczną atmosferę albumu”[12]. W magazynie „The Independent”, Alexandra Pollard nazywa ten utwór „atakiem na łagodne amerykańskie prawo odnośnie posiadania broni”[13]. Louise Bruton z „The Irish Times” stwierdził, że piosenka jest „eksperymentalnym stanowiskiem przeciwko autorytaryzmowi oraz wolnym dostępie do broni poprzez zniekształcony styl popu z serialu Czarne lustro”, która „łączy chór kościelny, wystrzały, syntezowane wokale oraz disco beaty, aby wywołać gęsią skórkę i powiedzieć, aby ludzie, którzy nie umieją samodzielnie myśleć, otrząsnęli się”[1]. Rich Juzwiak ze strony Pitchfork zauważył, że piosenka jest podzielona na różne sekcje[2]. Sal Cinquemani z tygodnika „Billboard” nazwał utwór „disco-gospelowym hymnem”[8].

Personel | edytuj kod

Źródło:[4].

Notowania | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d Madonna: Madame X review – Big, ballsy and more than a bit bizarre, www.irishtimes.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 2. a b c Madonna: Madame X, pitchfork.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 3. a b Madonna: Madame X review – her most bizarre album ever, www.theguardian.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 4. a b Credits / Madame X / Madonna — TIDAL, tidal.com [dostęp 2019-12-14]  (ang.).
 5. Madonna features shocking mass shooting scene in 'God Control' music video, ew.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 6. Madonna Releases New Video to Spotlight Issue of Gun Violence: 'I Can't Take It Anymore', people.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 7. Madonna depicts grisly mass shooting in new anti-gun violence music video, thehill.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 8. a b c Madonna's 9 Most Controversial Videos, From 'Papa Don't Preach' to 'God Control', www.billboard.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 9. Madonna makes powerful statement against gun violence in 'God Control' video, www.cnn.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 10. Madonna Closes World Pride With Message About Gun Violence in America, variety.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 11. Here's the Madonna setlist for her Madame X Tour, www.mylondon.news [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 12. Album Review: Madonna's 'Madame X', variety.com [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 13. Madonna’s Madame X is an intriguing, often brilliant, occasionally awful record – review, www.independent.co.uk [dostęp 2019-12-10]  (ang.).
 14. Le Top de la semaine : Top Singles Téléchargés, www.snepmusique.com [dostęp 2019-12-10]  (fr.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Single Madonny
Na podstawie artykułu: "God Control" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy