Golubac


Na mapach: 44°39′00″N 21°37′35″E/44,650000 21,626389

Golubac w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Golubac (cyr. Голубац, rum. Golumbei, tur. Güvercinlik, węg. Galambóc) – miejscowość w północno-wschodniej Serbii, w okręgu braniczewskim, siedziba gminy Golubac. Jest położona na prawym brzegu Dunaju. W 2011 roku liczyła 1653 mieszkańców[1].

Historia i atrakcje turystyczne | edytuj kod

Widok na twierdzę Golubac od strony Dunaju

Ze względu na liczne wykopaliska archeologiczne, Park Narodowy Đerdap i twierdzę Golubac okolice Golubaca są chętnie odwiedzane przez turystów.

Miejscowość jest popularna pod względem turystycznym i żeglarskim. Park Narodowy Żelazna Brama jest znany ze swego piękna i terenów łowieckich.

Miejscowe wykopaliska archeologiczne w pobliżu mostu Trajana i wzdłuż Dunaju, aż do Żelaznej Bramy ukazują pozostałości budowli z czasów tego cesarza. W okolicy znajdują się też ruiny rzymskiej fortecy Diana. Twierdza Golubac została zbudowana w XIV wieku i jest położona 4 km w dół rzeki. Miejscowym polonicum jest historia obrony tej fortecy, podczas wojny z Imperium Osmańskim w 1428 roku, kiedy wsławił się swym bohaterstwem polski rycerz Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, który osłaniając odwrót wojsk Zygmunta Luksemburskiego mimo wysłanej po niego łodzi postanowił walczyć nadal wraz ze swoimi żołnierzami i dostawszy się do tureckiej niewoli został zamordowany. Według tureckiej legendy dwóch janczarów miało się pokłócić o to który z nich wziął Zawiszę do niewoli aż w końcu jeden z nich miał ściąć rycerzowi polskiemu głowę.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2011. u Republici Srbiji (serb.). Republički zavod za statistiku. [dostęp 2019-08-12].
Na podstawie artykułu: "Golubac" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy