Gottfried Linke


Gottfried Linke w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gottfried Linke (ur. w 1792, zm. w 1867 we Wrocławiu) – przedsiębiorca, współtwórca wielkiej fabryki wagonów i lokomotyw Linke-Hofmann-Werke (późniejszy Pafawag).

Gottfried Linke początkowo prowadził w Leśnicy zakład rzemieślniczy specjalizujący się w produkcji siodeł i powozów konnych. W miarę rozwoju kolei na Śląsku zaczął wytwarzać sprzęt dla firm kolejowych. Początkowo była to pojedyncza węglarka zbudowana dla odcinka Wrocław - Leśnica, w 1839 była to duża partia taczek dla pracowników budujących tory Kolei Górnośląskiej. W międzyczasie przeniósł produkcję z Leśnicy na ulicę Rzeźniczą w centrum Wrocławia. Wkrótce połączył swoją fabrykę z zakładem braci Hofmann, zapoczątkowując firmę Linke-Hofmann-Busch-Werke, produkującą głównie wagony i lokomotywy. Mieszkał przy ul. Drzewnej 6, gdzie miał też biuro swojego przedsiębiorstwa. Po śmierci pochowano go na reprezentacyjnym cmentarzu Wrocławia Wielkim Cmentarzu.

Pamięci Linkego poświęcono 31 grudnia 1930 nieistniejącą dziś ulicę w Leśnicy (Linkestrasse), leżącą między współczesnymi ulicami - Krępicką i Eluarda. W 1945 została przemianowana na Bujną.

Obecnie ulica Gotfryda Linkego mieści się na osiedlu Jagodno.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gottfried Linke" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy