Grande Arche


Na mapach: 48°53′34″N 2°14′09″E/48,892778 2,235833

Grande Arche w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 27 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na Grande Arche; na pierwszym planie fontanna projektu Ja’akowa Agama. Widok na Grande Arche z głębi ulicy. Dekoracja świąteczna Grande Arche.

Grande Arche, właściwie: Grande Arche de la Fraternité (pol. Wielki Łuk Braterstwa) – pomnik-budynek w biznesowej dzielnicy ParyżaLa Défense.

Powstanie Grande Arche poprzedzał międzynarodowy konkurs na jego projekt, który ogłosił ówczesny prezydent Francji – François Mitterrand. Konkurs wygrał DuńczykJohann Otto von Spreckelsen (19291987) i on zaprojektował „dwudziestowieczną wersję Łuku Triumfalnego” – tym razem nie dla upamiętnienia zwycięstw nad wrogiem, ale dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Grande Arche był budowany w latach 19821989[1]. Po śmierci von Spreckelsena w 1987, prace dokończył jego wspólnik – architekt Paul Andreu.

Grande Arche został wykonany z białego marmuru karraryjskiego i jest prawie doskonałym sześcianem (szerokość: 108 m, wysokość: 110 m, głębokość: 112 m), a swym wyglądem przypomina hipersześcian[2]. Znajduje się w jednej linii z Łukiem Triumfalnym (Grand Arche jest odchylony z powodów technicznych o 6,33 stopni od linii ze względu na konieczność dopasowania fundamentów do linii metra, kolei oraz autostrady), oba obiekty łączy szeroka Avenue Charles de Gaulle. Pod Grande Arche mieści się stacja metra i RER (Réseau express régional d’Île-de-France, pl. Regionalna sieć ekspresowa Île-de-France) oraz autostrada.

W Grande Arche znajdują się biura francuskiego Ministerstwa Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. 4 kwietnia 2010 miała miejsce awaria windy panoramicznej (odpadł jeden z elementów), która nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar. Natychmiast zawieszono użytkowanie wind, a do 24 kwietnia pozwolono zwiedzającym korzystać z wind w kolumnach Łuku. W sierpniu 2010 roku zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów informatyki, gier komputerowych oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura[3].

Spis treści

Dojazd | edytuj kod

Do Grande Arche można dojechać metrem linii 1 – stacja: La Défense – Grande Arche.

Przypisy | edytuj kod

  1. History, La Grande Arche [dostęp 2020-05-27] .
  2. Fragile, l'Arche de la Défense reste sous étroite surveillance, www.lefigaro.fr [dostęp 2020-03-21]  (fr.).
  3. Le Monde.fr avec AFP: Le toit de la Grande Arche de la Défense définitivement fermé au public (fr.). lemonde.fr > Société [on-line], 2010-08-11. [dostęp 2013-10-09].

Zobacz też | edytuj kod

Zobacz multimedia związane z tematem:
Grande Arche

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (łuk triumfalny):
Na podstawie artykułu: "Grande Arche" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy