Gregg Allman


Gregg Allman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gregg Allman, właśc. Gregory Lenoir Allman[1] (ur. 8 grudnia 1947 w Nashville[1], zm. 27 maja 2017 w Savannah[2]) – amerykański muzyk rockowy i bluesowy; piosenkarz, klawiszowiec, gitarzysta i autor tekstów. Założyciel zespołu The Allman Brothers Band, z którym w 1995 roku wstąpił do panteonu Rock and Roll Hall of Fame.

Spis treści

Młodość | edytuj kod

Allman wychował się w Daytona Beach na Florydzie, gdzie wraz z bratem Duanem uczęszczał do Seabreeze High School. Gregg Allman zainteresował się gitarą jako pierwszy, jednak to Duane wkrótce wyprzedził brata, natomiast Gregg skupił się na śpiewie. Jednym z jego ulubionych piosenkarzy był Little Milton.

Kariera | edytuj kod

Allman Joys i Hour Glass | edytuj kod

Od połowy lat 60. do końca dekady bracia Allman grali w kilku zespołach, w tym w The Escorts i Allman Joys, z którymi występowali w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Pod koniec dekady, The Allman Joys przenieśli się do Los Angeles i podpisali kontrakt z Liberty Records, zmieniając nazwę na The Hour Glass. Zespół wydał dwa albumy utrzymane w charakterze psychodelicznego bluesa, jednakże to wytwórnia kontrolowała pracę zespołu, który nie był zadowolony z wydanych płyt.

The Allman Brothers Band | edytuj kod

Po nagraniu drugiego albumu, zespół The Hour Glass rozpadł się i Duane Allman wrócił na Południe, gdzie wziął udział w sesjach w FAME Studios w Muscle Shoals w stanie Alabama. W niedługim czasie Duane założył zespół, który nazwał The Allman Brothers Band – Duane i Dickey Betts na gitarach, Berry Oakley na basie i Butch Trucks oraz Jai Johanny „Jaimoe” Johanson na perkusji. Wytwórnia Liberty Records uważała, że Gregg Allman ma potencjał do grania solo, dlatego pozwoliła pozostałym muzykom na opuszczenie zespołu, pod warunkiem, że Gregg zostanie w Kalifornii i nagra dla niej album. Jednak artystę szybko zmęczył ten układ, dlatego kiedy Duane zadzwonił z Jacksonville na Florydzie w marcu 1969 roku, żeby powiedzieć, że zebrał zespół i potrzebuje wokalisty, Gregg przystał na tę propozycję. Od dawna chciał grać na organach Hammonda, które dostał zaraz po dołączeniu do zespołu, i na których w krótkim czasie nauczył się grać. Od tamtego czasu grał na organach Hammond B-3, a także był jednym z głównych autorów tekstów i wokalistów zespołu, a także grał na fortepianie i gitarze.

W 2006 roku otrzymał od Georgia Music Hall of Fame nagrodę za życiowe osiągnięcia.

Życie prywatne | edytuj kod

Od lat 70. Allman borykał się z narkotykami, takimi jak kokaina, heroina, a także z alkoholem. Od połowy lat 90. pozostawał czysty. Był on żonaty przynajmniej sześciokrotnie, a najsłynniejszą z jego małżonek była Cher (ich związek trwał od 1975 do 1979 roku). Ma z nią syna Elijah Blue Allmana, który również jest muzykiem.

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Gregg Allman na stronie allmusic.com (ang.). allmusic.com. [dostęp 2011-06-17].
  2. Gregg Allman, Southern Rock Pioneer, Dies at 69 (ang.). variety.com, 2017-05-27. [dostęp 2017-05-27].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gregg Allman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy