Gromada Woryny


Gromada Woryny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gromada Woryny – dawna gromada.

Gromadę Woryny z siedzibą GRN w Worynach utworzono w powiecie iławeckim w woj. olsztyńskim na mocy uchwały nr 14 WRN w Olsztynie z dnia 4 października 1954. W skład jednostki weszły obszary dotychczasowych gromad[1] Woryny, Wiewiórki i Wojmiany ze zniesionej gminy Górowo Iławeckie oraz obszar dotychczasowej gromady Nowa Wieś Iławecka ze zniesionej gminy Galiny w tymże powiecie[2]. Dla gromady ustalono 9 członków gromadzkiej rady narodowej[3].

Gromadę zniesiono 1 stycznia 1958, a jej obszar włączono do gromad: Górowo Iławeckie (wsie Woryny, Wiewiórki i Wojmiany, osady Migi i Goszki oraz PGR Migi) i Gałajny (wieś i leśniczówkę Nowa Wieś Iławecka, PGR Czyprki oraz osady Dzierzno, Głamsiny, Maskajmy i Zabłocie) w tymże powiecie[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Gromady istniały także po II wojnie światowej jako jednostka pomocnicza gmin.
  2. Uchwała Nr 14 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 4 października 1954 r. w sprawie podziału na nowe gromady powiatu iławeckiego; w ramach Zarządzenia Nr 13 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 30 listopada 1954 r. w sprawie ogłoszenia uchwał Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 4 października 1954 r., dotyczących reformy podziału administracyjnego wsi (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 20 grudnia 1954 r., Nr. 11, Poz. 50)
  3. Uchwała Nr XL/155 Prezydium Iławeckiej Powiatowej Rady Narodowej w Górowie Iław. z dnia 5 października 1954 r. w przedmiocie ustalenia liczby członków gromadzkich rad narodowych (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 9 października 1954 r., Nr. 9, Poz. 34)
  4. Uchwała Nr V/23b/57 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 16 listopada 1957 r. w sprawie zniesienia niektórych gromad w województwie olsztyńskim (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie z dnia 6 grudnia 1957 r., Nr. 8, Poz. 33)
Na podstawie artykułu: "Gromada Woryny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy