Grumman TBF Avenger


Grumman TBF Avenger w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grumman TBF Avengeramerykański pokładowy samolot torpedowo-bombowy zaprojektowany dla amerykańskiej marynarki wojennej jako następca niespełniającego wymagań ówczesnego pola walki TBD Devastator. Debiut bojowy maszyny miał miejsce 4 czerwca 1942 roku, w pierwszym dniu bitwy pod Midway, po czym w szybkim tempie zastępując Devastatory, Avengery stały się standardowym samolotem torpedowym amerykańskiego lotnictwa pokładowego w czasie wojny na Pacyfiku.

TBF Avenger był jednosilnikowym średniopłatem o konstrukcji metalowej z trzyosobową załogą, zdolnym do zrzutu późniejszych wersji torpedy Mark 13 z wysokości 800 stóp (244 metrów) przy prędkości 270 węzłów.

Konstrukcja | edytuj kod

Silnik Wright Cyclone R-2600 eksponowany w MLP w Krakowie.

Nowy samolot został zaprojektowany przez Leroya Grummana w Iron Works, prototyp otrzymał oznaczenia XTBF-1. Pierwszy lot XTBF-1 odbył się 1 sierpnia 1941 roku – już po podpisaniu kontraktu na dostawę pierwszych 286 maszyn[1]. Pierwszy TBF-1 pojawił się w styczniu 1942 roku i został przydzielony do VT-8 lotniskowca USS „Hornet” (CV-8), który otrzymał pierwsze maszyny w maju tego samego roku.

Avenger był pierwszym bombowcem torpedowym zaprojektowanym w zakładach Grummana, był największym jednosilnikowym pokładowym samolotem z okresu drugiej wojny światowej i był pierwszym samolotem, w którym zastosowano mechanizm składania skrzydeł (zaprojektowany przez Grummana), drugim samolotem z tym samym mechanizmem był inny projekt Grummana, myśliwiec Hellcat.

Samolot był napędzany silnikiem Wright R-2600-20 o mocy 1900 KM, miał załogę złożoną z trzech osób (pilot, tylny strzelec i radionawigator/bombardier/strzelec). Uzbrojony został w 4 karabiny maszynowe – w obu skrzydłach zamontowano pojedyncze karabiny maszynowe kalibru 0,5 cala (12,7 milimetra) strzelające do przodu, wieżyczka na grzbiecie samolotu została uzbrojona w pojedynczy karabin maszynowy 12,7 milimetra, a pod ogonem samolotu znajdował się dodatkowy karabin maszynowy 0,3 cala (7,62 milimetra) służący do obrony przed myśliwcami atakującymi z tyłu i od dołu.

Avenger miał dużą komorę bombową, w której mógł przenosić jedną torpedę Mark XIII lub jedną bombę o wadze 2000 funtów (908 kg) lub cztery bomby 500 funtowe (227 kg).

Przypisy | edytuj kod

  1. Chris Bishop: The Ilustrated Encyclopedia, s. 428

Bibliografia | edytuj kod

  • Chris Bishop: The Ilustrated Encyclopedia of Weapons Of World War II. London: Amber Books, 2014. ISBN 978-1-78274-167-1.
  • Thomas Wildenberg, Norman Polmar: Ship killer: a history of the American torpedo. Annapolis, Md.: Naval Institute Press, 2010. ISBN 978-1-59114-688-9.
Na podstawie artykułu: "Grumman TBF Avenger" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy