Grupa Nowy Styl


Nowy Styl w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Grupa Nowy Styl) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nowy Styl (dawniej Grupa Nowy Styl) – polska firma o zasięgu międzynarodowym specjalizująca się w produkcji rozwiązań meblowych dla przestrzeni biurowych, miejsc użyteczności publicznej i profesjonalnych usługach branżowych. Wyposaża biurowce, centra konferencyjne, kina, stadiony, obiekty muzyczne, sportowe i wielofunkcyjne oraz hotele. Należy do ścisłej czołówki pod względem wielkości sprzedaży mebli biurowych, w 2020 r. zajęła pierwszą pozycję w europejskim rankingu FEMB[1]. Firma posiada międzynarodową sieć dystrybucyjną obejmującą lokalne struktury sprzedaży w 16 krajach. Swoje rozwiązania prezentuje w 33. showroomach zlokalizowanych m.in. w Londynie, Paryżu, Düsseldorfie, Wiedniu, Warszawie, Pradze, Bratysławie i Dubaju.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Firma Nowy Styl została założona w 1992 roku w Krośnie przez braci Adama i Jerzego Krzanowskich, dziś prezesa i wiceprezesa przedsiębiorstwa. Razem z amerykańskim partnerem Ronaldem Sternem są jego jedynymi udziałowcami. Strategia biznesowa Nowego Stylu zakłada autonomię produkcyjną i ekspansję w oparciu o akwizycje spółek, przez które szybko zwiększa swoje udziały w kluczowych dla siebie rynkach. W 2011 roku firma przejęła niemieckiego producenta ergonomicznych krzeseł Sato Office, właściciela marki Grammer Office, a w 2013 roku inną niemiecką firmę, producenta mebli biurowych, krzeseł, a także foteli i sof – Rohde & Grahl[2].

W 2014 roku firma sfinalizowała zakup 50% udziałów tureckiej firmy produkcyjno-dystrybucyjnej TCC – The Chair Company. W 2015 r. Grupa dołączyła do swojego portfolio kolejną spółkę – SITAG AG ze Szwajcarii[3]. W 2018 r. Grupa stała się większościowym udziałowcem (60%) firmy Stylis Dubai, którą utworzyła z partnerem handlowym z Bliskiego Wschodu[4]. W styczniu 2019 roku do Nowego Stylu dołączyła niemiecka spółka Kusch+Co[5]. W czerwcu 2019 roku firma zainwestowała na rynku francuskim, przejmując spółkę Majencia – lidera w dziedzinie mebli biurowych i przestrzeni pracy na francuskim rynku[6].

Pod koniec 2019 r. firma rozpoczęła proces rebrandingu[7], decydując się na odejście od używania „Grupy” na określenie marki parasolowej. W portfolio pozostały tylko te marki, które są rozpoznawane na rynkach zagranicznych. Pozostałe zostały wygaszone i stały się częścią międzynarodowego brandu – Nowy Styl.

Nowy Styl zatrudnia obecnie ponad 7000 pracowników i ma swoje przedstawicielstwa w 16 krajach: Polsce, Niemczech, Holandii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowacji, Rosji, Ukrainie, Turcji, Kazachstanie, na Węgrzech i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jej główny potencjał produkcyjny tworzą zakłady zlokalizowane w Polsce na Podkarpaciu (4 fabryki w Jaśle i 1 w Rzepedzi o pow. prawie 100 tys. mkw, w tym otwarta w 2014 roku w pełni zautomatyzowana fabryka mebli biurowych), ale też fabryki w Niemczech (Voigtei/Steyerberg, Ebermannsdorf, Hallenberg), Francji (Noyon, Bressuire), Szwajcarii (Sennwald), Rosji (Shebekino), na Ukrainie (Charków) i w Turcji (Bursa).

Fabryka Mebli Biurowych Nowego Stylu w Jaśle

W Jaśle firma posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym testuje i rozwija innowacyjne technologie dla produkcji i rozwiązania produktowe. Nowy Styl współpracuje też z uczelniami i instytucjami naukowymi, w tym: Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Akademią Leona Koźmińskiego, Politechniką Rzeszowską, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Korzysta z ich infrastruktury badawczej, jest merytorycznym partnerem kierunków i specjalizacji, oferuje praktyki i staże.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowego Stylu

We wrześniu 2014 r. otwarta została Fabryka Mebli Biurowych Nowego Stylu w Jaśle. To jeden z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Europie[8].

W 2016 r. Nowy Styl utworzył wewnętrzne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które skupia ekspertów zajmujących się rozwojem technologii produkcyjnych i innowacji produktowych[9].

Profil firmy | edytuj kod

Firma posiada portfolio mebli biurowych: systemy mebli biurowych, ergonomiczne fotele i krzesła biurowe, soft seating dla stref spotkań, meble konferencyjne, recepcyjne i kawiarniane. Dodatkowo, dzięki akwizycjom wzbogaciła swoją ofertę o produkty dla innych segmentów:

 • audytoria – mobilne trybuny i systemy widowni dla sal audytoryjnych i obiektów sportowych
 • kultura i edukacja – siedziska audytoryjne i kinowe
 • hotele – kompleksowe wyposażenie, realizacje ograniczone do Bliskiego Wschodu
 • transport – siedziska dla lotnisk i terminali pasażerskich
 • zdrowie – szpitale, ośrodki opieki, placówki medyczne

Marki | edytuj kod

Nowy Styl z nową identyfikacją wizualną – główny i kluczowy międzynarodowy brand na rynkach profesjonalnych, który zarazem staje się „marką grupową”, przejmując rolę Nowy Styl Group.

Kusch+Co by Nowy Styl – międzynarodowy brand z designerskimi meblami, adresowany przede wszystkim do architektów, posiadający także specjalistyczne produkty dla terminali pasażerskich oraz sektora opieki zdrowotnej.

Forum Seating by Nowy Styl – międzynarodowy brand, który wyposaża w siedziska i trybuny teleskopowe wielkie stadiony i hale sportowe, sale koncertowe, kina, teatry oraz audytoria.

Nowy Styl planuje również wdrożyć submarkę dla produktów ekonomicznych.

Nagrody | edytuj kod

Wśród najważniejszych są: Red Dot Design Award (2016 – Play&Work, SitagTeam), German Design Award (2018- Play&Work, 2019 – Xilium, LinkUP, 8600 Lupino), Iconic Awards (2017 – Levitate, Tapa), iF Design Award (2016-CX 3200).

Cello i Vision wśród ikon polskiego wzornictwa na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie[10][11]

Wybrane nagrody:

 • 2019 – nagroda BrandMe CEO i tytuł „Liderów XXI wieku” dla Adama i Jerzego Krzanowskich w konkursie magazynu „Forbes”[12]
 • 2019 – I miejsce w rankingu Polski Ambasador tygodnika „Wprost”[13]
 • 2017 – Lider Zrównoważonego Rozwoju 2017 od Executive Club[14]
 • 2016 – tytuł Liderów Jutra 2016 dla Adama i Jerzego Krzanowskich w konkursie Instytutu ICAN i redakcji Harvard Business Review Polska
 • 2015 – tytuł Wizjonerów 2015 w konkursie „Dziennika Gazety Prawnej”
 • 2014 – tytuł Przedsiębiorca Roku EY 2014 dla Adama Krzanowskiego

Światowe realizacje | edytuj kod

Sala koncertowa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Meble Nowego Stylu znajdują się w biurach międzynarodowych korporacji, m.in. ABB, Honeywell, Deloitte, DS Smith czy T-Mobile, we wnętrzach instytucji kulturalnych, m.in.

 • Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
 • Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
 • Forum Muzyki we Wrocławiu
 • CKK Jordanki
 • Opery Bawarskiej

Krzesełka marki Forum Seating należącej do Nowego Stylu wypełniły też stadiony, na których odbyły się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 i 2016 r. (w Polsce: Stadion Narodowy, PGE Arena Gdańsk, Stadion Miejski we Wrocławiu, Stadion w Poznaniu, we Francji: Allianz Riviera w Nicei, Parc OL w Lyonie).

W 2017 r. firma udzieliła licencji na produkcję swoich krzesełek stadionowych katarskiemu producentowi Coastal Qatar, razem z którym wygrała przetargi na dostawę siedzisk na 6 z 7 aren budowanych na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r. Część kontraktu jest realizowana bezpośrednio przez Nowy Styl.

Arena Națională w Bukareszcie, której krzesełka układają się kolorystycznie w barwy rumuńskiej flagi. Aby uzyskać ten efekt, użyto siedzisk w dziewięciu barwach, zamontowanych w płynnie się przenikający sposób. Stadion może pomieścić ponad 55 tys. widzów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. JSA League Table Of European Office Furniture Companies, 30 kwietnia 2019. 
 2. Grupa Nowy Styl przejęła niemiecką firmę Rohde & Grahl, forbes.pl, 7 czerwca 2013  (pol.).
 3. Nowy Styl przejął znanego producenta mebli ze Szwajcarii. Za kredyt we frankach, wyborcza.biz, 28 sierpnia 2015 .
 4. Polska grupa meblowa przejmuje firmę z Dubaju, forbs.pl, 8 lutego 2018  (pol.).
 5. Nowy Styl przejmuje w Niemczech, pb.pl, 15 stycznia 2019  (pol.).
 6. Grupa Nowy Styl inwestuje we francuski rynek dzięki przejęciu spółki Majencia, money.pl, 14 maja 2019  (pol.).
 7. Rynek mebli - Rewolucja w Nowym Stylu: rebranding marki, zmiany w portfolio, nowe logo - biznesmeblowy.pl, www.biznesmeblowy.pl [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 8. Jasło: jedna z najnowocześniejszych fabryk mebli w Europie - Architektura, www.propertydesign.pl [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 9. Grupa Nowy Styl utworzy centrum badawczo-rozwojowe, Forbes.pl [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 10. Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989 - Muzeum Narodowe w Krakowie, mnk.pl [dostęp 2020-10-09] .
 11. Cello i Vision w Muzeum Narodowym - Aktualności, pl.nowystyl.com [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 12. Ludzie - Adam i Jerzy Krzanowscy - w gronie Liderów XXI wieku - biznesmeblowy.pl, www.biznesmeblowy.pl [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 13. Grupa Nowy Styl po raz kolejny nagrodzona za inwestycje zagraniczne, www.infoarchitekta.pl [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
 14. Nowy Styl Group - Liderem Zrównoważonego Rozwoju | Outsourcing Portal - portal wiedzy o outsourcingu, Outsourcing Portal, 8 stycznia 2018 [dostęp 2020-10-09]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Grupa Nowy Styl" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy