Grupa poetycka Estakada


Grupa poetycka Estakada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grupa poetycka Estakada – powstała w 1998 roku w Katowicach. Jej członkowie określali grupę jako programową, jednak było to typowe ugrupowanie sytuacyjne, którego działalność sprowadzała się do organizowania pod wspólnym szyldem spotkań autorskich oraz publikacji utworów na łamach pism literackich (m.in. „Śląsk”, „Opcje”) w opozycji do istniejącej i uznanej już przez krytykę grupy poetyckiej NaDziko.

Skład Estakady był do końca niezmienny: Paweł Barański, Ryszard Chłopek, Paweł Lekszycki, Paweł Sarna i Urszula Zajkowska. Siedzibą grupy był GuGalander, gdzie odbyła się część spotkań poetyckich, a także zorganizowany przez formację ogólnopolski konkurs poetycki O Kielich Bachusa. TVP 3 zrealizowała 45. min. paradokument na temat Estakady. W roku 1999 od grupy odłącza się jej główny animator – Paweł Barański. Ostatecznie grupa Estakada swoją działalność zakończyła w 2001.

Bibliografia | edytuj kod

  • W swoją stronę: Antologia młodej poezji Śląska i Zagłębia. Wybór, opracowanie i wstęp: Paweł Majerski. Katowice 2000 (większą część antologii stanowią wiersze członków grupy Estakada).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Grupa poetycka Estakada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy