Grzegorz Madejski


Grzegorz Madejski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grzegorz Maria Madejski (ur. 8 grudnia 1951 w Warszawie) – polski astronom, profesor nauk fizycznych, mieszkający i pracujący w USA[1].

Spis treści

Młodość i wykształcenie | edytuj kod

Jest synem Mieczysława Madejskiego i Ireny z Wosiów. Po ukończeniu VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1969 roku i zdaniu egzaminów na Uniwersytet Warszawski wyjechał z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał. Ukończył Massachusetts Institute of Technology, obronił doktorat na Uniwersytecie Harvarda.

Praca | edytuj kod

Pracował w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda (do 2002 roku), później w Stanford Linear Accelerator Center na Uniwersytecie Stanforda, gdzie jest profesorem (SLAC Staff Physicist). Specjalizuje się w teoretycznej interpretacji satelitarnych obserwacji aktywnych galaktyk, w tym blazarów i galaktyk Seyferta, w zakresie wysokoenergentycznego promieniowania (promieniowanie rentgenowskie i gamma). Ściśle współpracuje z astronomami w Polsce, przede wszystkim z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN.

23 stycznia 2013 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył Grzegorzowi Madejskiemu po postanowieniu z dnia 7 sierpnia 2012 roku nominację na tytuł profesorski[2].

W latach 1981–1988 Madejski wspierał działania polskiej opozycji demokratycznej[3].

Życie prywatne | edytuj kod

Ożenił się z Laurą Burakreis, z którą ma dwie córki: Irenę i Zofię (obie ur. w 2002 roku). Mieszkają w Palo Alto (Kalifornia).

Przypisy | edytuj kod

  1. Prof. dr Grzegorz Maria Madejski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2013-01-29] .
  2. M.P. z  2012  r. poz.  654
  3. Barańczak, Anna i Stanisław, prof.. wyborcza.pl, 2006-12-08. [dostęp 2011-09-11].
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Grzegorz Madejski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy