Guangxi


Na mapach: 23,6°N 108,3°E/23,600000 108,300000

Kuangsi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Guangxi) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Region Autonomiczny Kuangsi-Czuang[1] (Guangxi wym. /kwàŋ.ɕí/; chiń. upr. 广西壮族自治区; chiń. trad. 廣西壯族自治區; pinyin Guǎngxī Zhuàngzú Zìzhìqū) – region autonomiczny w południowej części Chin. Kuangsi graniczy z prowincjami: Junnan na zachodzie, Kuejczou na północy, Hunan na północnym wschodzie, Guangdong na południowym wschodzie. Na południowym zachodzie ma wspólną granicę z Wietnamem a od południa przylega do Zatoki Tonkińskiej.

Region jest największym w Chinach skupiskiem Zhuangów, największej mniejszości narodowej w kraju.

Kuangsi ma w przeważającej części charakter górzysty (góry Nanling, Yuecheng, Haiyang, Dayao, Daming, Duyao, Fenghuang). Panuje tu klimat subtropikalny (lato długie i gorące). Średnia roczna temperatura od 17 do 23 °C, opady od 1250 do 1750 mm.

Podstawą gospodarki regionu jest rolnictwo. Uprawia się tu takie rośliny jak: ryż, kukurydza, bataty, pszenica oraz trzcina cukrowa i orzeszki ziemne. Występują złoża: cyny, manganu, indu. Główne gałęzie przemysłu to: przemysł spożywczy, włókienniczy, odzieżowy, maszynynowy, chemiczny, hutnictwo żelaza i innych metali. Rozwój gospodarczy Kuangsi pozostaje w cieniu szybko rozwijającej się sąsiedniej prowincji Guangdong.

Ciekawostki | edytuj kod

W Kuangsi od 500 lat odbywają się coroczne walki koni z okazji chińskiego Nowego Roku[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tradycyjna polska nazwa (egzonim) zalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych; w polskiej literaturze powszechnie stosowana jest również forma chińska (endonim) w zlatynizowanym zapisie pinyinGuangxi-Zhuang.
  2. Walki koni w Chinach (pol.). tvn24.pl, 2009-02-08. [dostęp 2012-09-23].
Kontrola autorytatywna (autonomous region of the People's Republic of China):
Na podstawie artykułu: "Guangxi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy