Gunde Svan


Gunde Svan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gunde Anders Svan (ur. 12 stycznia 1962 w Vansbro) – szwedzki biegacz narciarski, kierowca rajdowy, sześciokrotny medalista olimpijski, jedenastokrotny medalista mistrzostw świata, pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz brązowy medalista mistrzostw Europy w rallycrossie.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W Pucharze Świata w biegach narciarskich zadebiutował w sezonie 1981/1982. Nie stanął na podium ani razu, ale parę razy zdobył punkty i zajął 57 miejsce w klasyfikacji generalnej. Swoje pierwsze miejsce na podium w Pucharze Świata zdobył w sezonie 1982/1983 zajmując trzecie miejsce w biegu na 50 km techniką klasyczną w norweskim Oslo 12 marca 1982 r. W każdym kolejnym sezonie, aż do sezonu 1990/1991, zawsze co najmniej raz wygrywał zawody PŚ. Łącznie 46 razy stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym 30 razy zwyciężał. Pod względem liczny zwycięstw jest trzecim zawodnikiem w historii po Norwegu Bjørnie Dæhlie (46 zwycięstw) i Kazachu Władimirze Smirnowie (31 zwycięstw). Najlepsze wyniki osiągnął w sezonach 1983/1984, 1984/1985, 1985/1986, 1987/1988 i 1988/1989, kiedy triumfował w klasyfikacji generalnej. Ponadto w sezonach 1982/1983 i 1989/1990 był drugi, a w sezonie 1986/1987 trzeci w klasyfikacji generalnej. Przez osiem kolejnych sezonów (1982/1983 do 1990/1991) Svan nie opuszczał czołowej trójki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Nikt przed nim nie mógł poszczycić się takim osiągnięciem. Jedynym zawodnikiem, który osiągnął lepszy wynik w tym zakresie był Bjørn Dæhlie, który utrzymywał się w czołowej trójce przez 10 sezonów.

Jego olimpijskim debiutem były igrzyska w Sarajewie. Został tam mistrzem olimpijskim w biegu na 15 km techniką klasyczną oraz w sztafecie 4x10 km. Szwedzi wystąpili w sztafecie w składzie: Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson i Gunde Svan. Zdobył ponadto srebrny medal w biegu na 50 km stylem klasycznym oraz brązowy na dystansie 30 km techniką dowolną. Na igrzyskach olimpijskich w Calgary Szwedzi w składzie: Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan i Torgny Mogren obronili tytuł mistrzów olimpijskich w sztafecie wywalczony w Sarajewie. Co więcej Svan zdobył także złoty medal w biegu na 50 km techniką dowolną. Na późniejszych igrzyskach już nie startował.

W 1982 r. zadebiutował na mistrzostwach świata biorąc udział w mistrzostwach w Oslo, gdzie zajął 13 miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Na mistrzostwach świata w Seefeld zdobył złote medale na dystansach 30 i 50 km techniką klasyczną. Na tych samych mistrzostwach wspólnie z Erikiem Östlundem, Thomasem Wassbergiem i Thomasem Erikssonem zdobył brązowy medal w sztafecie. Dwa lata później, podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie, wraz z Östlundem, Wassbergiem i Mogrenem zdobył kolejny medal w sztafecie, tym razem złoty. Indywidualnie jego najlepszym wynikiem było 7 miejsce w biegu na 30 km techniką klasyczną. Mistrzostwa świata w Lahti w 1989 r. były jednymi z najlepszych w jego karierze. Zdobył tam złote medale na dystansach 15 i 50 km stylem dowolnym oraz w sztafecie razem z Christerem Majbäckiem, Larsem Hålandem i Torgnym Mogrenem. Na swoich ostatnich mistrzostwach rozgrywanych w Val di Fiemme w 1991 r. do swojej medalowej kolekcji dołączył złoto w biegu na 30 km techniką klasyczną oraz srebrne medale w biegach na 15 i 50 km techniką dowolną, a także w sztafecie.

Gunde Svan jest także czterokrotnym medalistą mistrzostw świata juniorów oraz szesnastokrotnym mistrzem Szwecji. W latach 1984, 1986 i 1991 był wybierany najlepszym sportowcem Szwecji.

W 1984 otrzymał szwedzką nagrodę Svenska Dagbladets guldmedalj, a w 1985 został nagrodzony norweskim medalem Holmenkollen wraz z norweską biegaczką narciarską Anette Bøe i norweskim skoczkiem narciarskim Perem Bergerudem. Obecnie jest członkiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. W maju 2008 roku ogłoszono, że Svan zostanie nowym trenerem szwedzkiej reprezentacji, jednak zdecydował się zrezygnować z tego stanowiska 30 czerwca 2009.

Svan próbował także swoich sił w rallycrossie. Został między innymi mistrzem Szwecji, a ponadto zajął trzecie miejsce w sezonie 1995 Mistrzostw Europy w rallycrossie. Jeździł Toyotą Celicą GT-Four[1]. Występował także w telewizji jako prowadzący szwedzkiej edycji programu Gladiators i Fort Boyard, a także w szwedzkim programie Bingolotto.

W latach 1982–1983 odbywał służbę wojskową w pułku Jämtlands fältjägarregemente stacjonującym w Östersund. W tym samym czasie razem z nim służbę odbywał inny utytułowany szwedzki biegacz narciarski Torgny Mogren[2].

Życie prywatne | edytuj kod

Jest żonaty z byłą reprezentantką Szwecji w biegach Marie Johansson. W 1993 r. na świat przyszło ich jedyne dziecko, córka Julia.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Zwycięstwa w zawodach | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Wyniki sezonu 1995 ME.
 2. Aftonbladet: Försvaret lägger ner idrottsplutonerna (szw.).
 3. Skład drużyny: Thomas Wassberg, Benny Kohlberg, Jan Ottosson, Gunde Svan.
 4. Skład drużyny: Jan Ottosson, Thomas Wassberg, Gunde Svan, Torgny Mogren.
 5. Skład drużyny: Erik Östlund, Thomas Wassberg, Thomas Eriksson, Gunde Svan.
 6. Skład drużyny: Erik Östlund, Gunde Svan, Thomas Wassberg, Torgny Mogren.
 7. Skład drużyny: Christer Majbäck, Gunde Svan, Lars Håland, Torgny Mogren.
 8. Skład drużyny: Thomas Eriksson, Christer Majbäck, Gunde Svan, Torgny Mogren.
 9. Skład drużyny: Jan Ottosson, Gunde Svan, Lars-Göran Dahl
 10. Skład drużyny: Lars-Göran Dahl, Anders Larsson, Gunde Svan
 11. Skład drużyny: Erik Östlund, Lars Håland, Gunde Svan

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gunde Svan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy