Gyula Hefty


Gyula Hefty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gyula Andor Hefty (wym. ɟulɒ ɒndor hɛfc), także Julius Andreas Hefty (ur. 14 lutego 1888 r. w Bratysławie, zm. 3 grudnia 1957 r. w Budapeszcie) – węgierski taternik, narciarz, działacz turystyczny i profesor szkoły handlowej w Kieżmarku.

Gyula Hefty miał szwajcarskie korzenie, jego rodzina przybyła na Węgry ze Szwajcarii. Czynnym taternikiem był w latach 1908–1923. W 1911 roku przeprowadził się do Kieżmarku, gdzie mieszkał przez kolejne 25 lat. W tym czasie prowadził ożywioną działalność turystyczną – najpierw w węgierskim MKE, a potem w niemieckim KV. Działał także w dziedzinie przewodnictwa tatrzańskiego (szkolenie przewodników), ratownictwa i narciarstwa. Był redaktorem wielu pism turystycznych: Turistaság és Alpinizmus, Karpathen-Post (od 1916 roku), Turistik und Alpinismus (1918–1923) i jego kontynuacji Turistik, Alpinismus, Wintersport (1924–1933). Wraz z Jánosem Vigyázó napisał jeden z najobszerniejszych przewodników tatrzańskich, który został wydany pod tytułem A Magas Tátra részletes kalauza. W 1922 roku wydana została okrojona, niemiecka wersja tegoż przewodnika opatrzona tytułem Die Hohe Tatra, Ausführlicher Führer. W 1936 roku wyprowadził się z Kieżmarku i zamieszkał w Budapeszcie, gdzie przebywał aż do śmierci.

Ważniejsze tatrzańskie osiągnięcia wspinaczkowe | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Gyula Hefty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy