Hala (budownictwo)


Hala (budownictwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hala widowiskowo-sportowa Spodek w Katowicach Wnętrze Hali Targowej we Wrocławiu Hala produkcyjna zakładu Steinhoff International Holdings w Kłodzku Mała hala sportowa w Kłodzku

Hala – duże (pod względem kubatury), przestronne pomieszczenie albo budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjny. W zależności od przeznaczenia może pełnić różne funkcje.

Spis treści

Hale przemysłowe | edytuj kod

Hale przemysłowe, fabryczne – pomieszczenia lub budynki przeznaczone na cele produkcyjne, magazynowe itp. Budowane najczęściej jako konstrukcja szkieletowa jedno- lub wielonawowa. Z halą przemysłową związane są także biura, pomieszczenia socjalne (np. szatnie, umywalnie itp.). Te pomieszczenia mogą znajdować się wewnątrz hali (np. na i pod antresolą), albo w budynku przylegającym do hali.

Hale handlowe lub targowe | edytuj kod

Budowane jako pomieszczenie wielonawowe, o równej wysokości naw albo jedno, przestronne pomieszczenie.

Hale widowiskowe i sportowe | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista hal sportowych i widowiskowych w Polsce.

Hala tego rodzaju, jest to najczęściej budynek o zwartej formie konstrukcyjnej. Zawiera w sobie pomieszczenie (halę), w którym umieszczone są miejsca dla widzów (widownię), powierzchnia, na której odbywają się zawody sportowe (np. boisko), występy artystyczne itp. Najczęściej pod widownią ustawioną amfiteatralnie umieszcza się szatnie, natryski i inne pomieszczenia związane z pełnioną przez budynek funkcją. Konstrukcja takiego budynku, to najczęściej szkielet z ciekawie rozwiązanym dachem.

Hale namiotowe | edytuj kod

Hale namiotowe – obiekty całoroczne z konstrukcją: aluminiową, stalową lub z płyt PCV. Są dobrym i trwałym odpowiednikiem hal budowlanych. Wykorzystywane są jako:

Są tańszą wersją hal murowanych. W zależności od przeznaczenia stawiane są wersje jedno lub wielonawowe. Mogą być całoroczne lub sezonowe. Wykonane z konstrukcji stalowych odporne są na opady śniegu oraz deszczu.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Hala (budownictwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy