Halifax (Kanada)


Na mapach: 44°39′N 63°34′W/44,650000 -63,566667

Halifax (Kanada) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Port, z bazą marynarki wojennej na pierwszym planie, z centrum Halifaksu w tle. Widok z mostu MacDonald do Dartmouth

Halifax – miasto w Kanadzie. Największe miasto i stolica prowincji Nowa Szkocja.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Halifax został założony przez generała armii brytyjskiej Edwarda Corwallisa, 9 lipca 1749 roku w miejscu, które było zamieszkane przez plemię Mikmaków (Mi'kmaq, Micmac). Dalszy rozwój miasta był związany z rolą Halifaksu jako głównego portu i ośrodka wojskowego (w tym marynarki) w Kanadzie. Miasto to posiada drugi co do wielkości naturalny port na świecie.

W mieście uruchomiono pierwszą w Kanadzie maszynę drukarską, wydrukowano pierwszą książkę oraz wydano pierwszą gazetę (The Halifax Gazette). W roku 1847 uruchomiono tam pierwszy ogród zoologiczny w północnej Ameryce.

W maju 1912 roku spoczęły tam, na trzech cmentarzach, zwłoki wyłowionych ofiar katastrofy RMS Titanica. Jest to jednocześnie największe na świecie miejsce pochówku ofiar tej katastrofy. Pełna lista pasażerów Titanica pochowanych na cmentarzach w Halifax znajduje się na stronie Muzeum Morskiego Atlantyku w Halifaksie[1].

W czasie I wojny światowej Halifax był jednym z głównych portów, z których wypływały statki z żołnierzami oraz zaopatrzeniem dla Europy. Tutaj formowały się konwoje atlantyckie.

6 grudnia 1917 około godziny 8.45 w zatoce Bedford Basin nastąpiło zderzenie francuskiego frachtowca Mont Blanc wiozącego 2653 tony materiałów wybuchowych (w tym m.in. kwas pikrynowy) oraz cieczy łatwopalnych, takich jak benzen, z pływającym w czarterze belgijskim statkiem Imo. W wyniku eksplozji zginęło około 2 tysiące osób (dokładna liczba nie jest znana), około 9000 osób zostało rannych, u 600 osób stwierdzono uszkodzenia oczu, z czego 38 straciło wzrok na zawsze. Dach nad głową straciło 25 tys. osób. Szacuje się, że moc eksplozji była równoważna wybuchowi 3 tysięcy ton trotylu, a więc ok. 1/5 mocy bomby jądrowej zrzuconej na Hiroszimę. Była to jedna z największych nienuklearnych eksplozji wywołanych przez człowieka i największa eksplozja w historii świata przed detonacją pierwszej bomby atomowej.

14 września 1984 około 80 tysięcy osób wzięło udział w spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II. Było to prawdopodobnie największe zgromadzenie ludzi w dotychczasowej historii miasta[2].

Demografia | edytuj kod

Liczba mieszkańców Halifaksu wynosi 372 679. Język angielski jest językiem ojczystym dla 91,4%, francuski dla 2,7% mieszkańców (2006)[3].

Polonia | edytuj kod

W Halifaksie przez wiele lat mieszkał i wykładał na Saint Mary's University ekonomista i sowietolog prof. Stanisław Swianiewicz (1899–1997). Tam także został pochowany. Drugim znanym Polakiem wykładającym na tym samym uniwersytecie był historyk prof. Stanisław Bóbr-Tylingo (1919–2001).

W 1983 grupka osób, entuzjastów polskiego tańca ludowego, zawiązała zespół „Pomorze”. Przy zespole powstały też grupy dziecięce – „Pomorskie Krasnoludki” i „Małe Pomorze”.

Osoby urodzone w Halifaksie | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Na terenie Halifaksu znajdują się najsławniejsze nowoszkockie uniwersytety, w sumie jest ich 5: Uniwersytet Dalhousie, Saint Mary's University, University of King's College, Mount Saint Vincent University oraz Nova Scotia College of Art and Design.

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. http://maritimemuseum.novascotia.ca/sites/default/files/inline/images/victim_list.pdf
  2. ALY THOMSON: High-profile concerts make Halifax destination for 'world class entertainment (ang.). 2009-07-14. [dostęp 2011-09-09]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  3. Statistics Canada. 2006 Community Profiles

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto):
Na podstawie artykułu: "Halifax (Kanada)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy