Halina Jankowska (nauczycielka)


Halina Jankowska (nauczycielka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Halina Jankowska (ur. 3 września 1943 roku w Tomaszowie Mazowieckim, zm. 14 kwietnia 2020 roku tamże) – pedagog, samorządowiec Tomaszowa Mazowieckiego.

Spis treści

Wykształcenie | edytuj kod

Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Jest absolwentką II Liceum Ogólnokształcącego im. S.Żeromskiego. Dyplom nauczycielski otrzymała w 1962 roku po studiach w Studium Nauczycielskim w Piotrkowie Trybunalskim. W 1977 roku ukończyła chemię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach[1].

Praca zawodowa | edytuj kod

Wybudowana w latach siedemdziesiątych XX w. pierwsza w Tomaszowie kryta pływalnia. Przy SP12 przy ulicy Wiejskiej

Przez ponad czterdzieści lat związana była z tomaszowską Szkołą Podstawową nr 12 im. Mariana Buczka (obecnie im. Jana Pawła II), w której do końca życia pracowała jako nauczycielka chemii. W latach 1978-1985 była jej wicedyrektorką, a przez następne dwadzieścia lat kierowała placówką[2]. Przy „Dwunastce” w latach 70. XX wieku wybudowano pierwszą w mieście całoroczną, krytą pływalnie.

Praca społeczna | edytuj kod

Halina Jankowska pełniła również wiele funkcji społecznych w Tomaszowie. Była m.in. szczepową Związku Harcerstwa Polskiego, sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR oraz Koła Ligi Kobiet, wielokrotnie pracowała w komisjach podczas wyborów do Rad Narodowych i do Sejmu oraz komisjach referendalnych. Współpracowała z Sądem dla Nieletnich, Rejnowym Urzędem Spraw Wewnętrznych, Samorządem Mieszkańców, Zakładem Opiekuńczym największego tomaszowskiego przedsiębiorstwa „Chemitex–Wistom”. W latach 1994-1998 była przewodniczącą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, zasiadając w niej z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przyczyniła się między innymi do przejęcia przez miasto od upadającego Wistomu, obiektów sportowych przy ulicy Strzeleckiej, ocaliwszy w ten sposób tor łyżwiarski na którego miejscu po latach wybudowano Arenę Lodową Tomaszów Mazowiecki[1][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Odeszła Halina Jankowska, Nasz Tomaszów, 16 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-16]  (pol.).
  2. Redakcja, Nie żyje Halina Jankowska, nauczycielka i dyrektorka SP nr 12 oraz radna miejska Tomaszowa Maz., Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto, 16 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-16]  (pol.).
  3. Klub Sportowy Pilica Tomaszów Mazowiecki - 1997, www.kspilica.pl [dostęp 2020-04-17] .
Na podstawie artykułu: "Halina Jankowska (nauczycielka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy