Hans-Georg Aschenbach


Hans-Georg Aschenbach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hans-Georg Aschenbach (ur. 20 października 1951 w Brotterode) – niemiecki skoczek narciarski, reprezentant Niemieckiej Republiki Demokratycznej, złoty medalista olimpijski, dwukrotny mistrz świata, mistrz świata w lotach narciarskich, zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, zdobywca Pucharu KOP oraz dwukrotny triumfator Pucharu Przyjaźni.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W międzynarodowych zawodach zadebiutował 29 grudnia 1971 roku w Innsbrucku podczas zawodów FIS, jednak zajął 35 miejsce. 2 stycznia 1972 w Oberstdorfie był 10, a 6 stycznia 1972 w Bischofshofen zajął pierwsze w karierze miejsce w pierwszej szóstce. Cały Turniej Czterech Skoczni 1971/1972 zakończył na siódmym miejscu. 30 grudnia 1972 roku w Oberstdorfie zajął drugą pozycję.

W 1973 roku zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w lotach narciarskich w Oberstdorfie. Był to jego jedyny start na mistrzostwach świata w lotach. 3 stycznia 1973 w Innsbrucku zajął trzecie miejsce w trzecim konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Trzy dni później w Bischofshofen ponownie był trzeci, dzięki czemu cały turniej zakończył na drugim miejscu, przegrywając tylko ze swoim rodakiem Rainerem Schmidtem. 30 grudnia 1973 w Oberstdorfie wygrał pierwszy konkurs TCS 1973/1974. 1 stycznia 1974 w Ga–Pa przegrał jedynie z Walterem Steinerem ze Szwajcarii i zajął drugie miejsce. 3 stycznia 1974 roku w Innsbrucku wygrał, a 5 stycznia 1974 w Bischofshofen był trzeci, w efekcie triumfował w klasyfikacji generalnej tej edycji Turnieju.

W 1974 roku na mistrzostwach świata w Falun został podwójnym złotym medalistą (na skoczni dużej i skoczni średniej). Dzięki temu wygrał plebiscyt na najlepszego sportowca NRD w roku 1974. Wziął także udział w igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku, gdzie zwyciężył na normalnym obiekcie. Na tych samych igrzyskach zajął także ósme miejsce na skoczni dużej. Cztery lata wcześniej, podczas igrzysk w Sapporo Aschenbach wystartował w konkursie na skoczni normalnej zajmując 31. miejsce.

W 1974 i 1975 zwyciężał w Pucharze Przyjaźni[1].

Po igrzyskach w 1976 roku postanowił zakończyć karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata w lotach | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyniki konkursów skoków (ang.). Skisprungenschanzen. [dostęp 2011-12-19].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Mistrzowie olimpijscy w skokach narciarskich Medaliści olimpijscy w skokach narciarskich (normalna skocznia indywidualnie)


Mistrzowie świata w skokach narciarskich Mistrzowie świata w lotach narciarskich Medaliści mistrzostw świata w skokach narciarskich (normalna skocznia indywidualnie)

Medaliści mistrzostw świata w skokach narciarskich (duża skocznia indywidualnie)

Medaliści mistrzostw świata w lotach narciarskich (mamucia skocznia indywidualnie)

Zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni Zdobywcy Pucharu KOP (skoki narciarskie) Zwycięzcy Turnieju Czeskiego w skokach narciarskich Triumfatorzy Pucharu Przyjaźni w skokach narciarskich Zwycięzcy Memoriału Janeza Poldy Mistrzowie NRD w skokach narciarskich Sportowiec roku NRD Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Hans-Georg Aschenbach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy