Hans Merensky


Hans Merensky w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Merensky (Pietermaritzburg, 1917)

Hans Merensky (ur. 16 marca 1871 w Botshabelo, Transvaal, zm. 21 października 1952) – południowoafrykański geolog, ekolog i filantrop pochodzenia niemieckiego. Odkrył złoża diamentów, złota, platyny, chromu, miedzi i fosforanów w Południowej Afryce.

Urodził się jako syn Aleksandra Merensky’ego w stacji misyjnej Botshabelo berlińskiego towarzystwa misyjnego niedaleko Middelburgu w Transvaalu. Uczęszczał do szkół w Niemczech i rozpoczął studia górnictwa i geologii. Dyplom doktorski uzyskał na Politechnice Berlińskiej i odbył praktyki w kopalniach węgla w Zagłębiu Saary i na Śląsku. Rozpoczął pracę na rzecz pruskiego ministerstwa górnictwa.

W roku 1904 wyjechał do Południowej Afryki by kierować badaniami geologicznymi w Transwaalu. Wkrótce odkrył złoża cyny w pobliżu Pretorii, o czym powiadomił przedsiębiorstwo górnicze Premier Diamond Mine.

Wyprawa na Madagaskar w poszukiwaniu rzekomych złóż złota zakończyła się niepowodzeniem. Merensky zdecydował się porzucić swoje stanowisko w Niemczech i zamieszkać na stałe w Johannesburgu.

W roku 1913 utracił cały majątek wskutek działań wojennych i został internowany w obozie w pobliżu Pietermaritzburga.

W roku 1924 odkrył złoża platyny w Lyndenburgu, w roku 1926 diamenty koło Alexander Bay. Dzięki sprzedaży udziałów w przemyśle wydobywczym na sumę 1.250.000 funtów założył Phosphate Development Corporation Ltd. dla wydobycia fosforanów koło Phalaborwa.

Część majątku poświęcił 1930 na kupno dóbr w Meklemburgii, które unowocześnił i rozbudował. Ostatnie lata życia spędził w swojej farmie Westfalia w Modjadjiskloof koło Transwaalu.

Znaczną część majątku przekazał Hans Merensky Trust który miał zarządzać spuścizną Merensky’ego po jego śmierci. Ufundował też bibliotekę Hans Merensky Library na uniwersytecie w Pretorii.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Hans Merensky" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy