Har Kidumim


Na mapach: 32°40′52″N 35°17′54″E/32,681111 35,298333

Har Kidumim w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Har Kidumim (hebr. הַר קִדוּמִים; nazywana także הַר הַקְפִיצָה, Har ha-Kefica; arab. جبل القفزة, Dżabal al-Kafza; łac. Saltus Dominus; pol. Góra Strącenia) – góra położona na południowej krawędzi masywu górskiego Hare Nacerat w Dolnej Galilei na północy Izraela. Wznosi się na wysokość 397 metrów n.p.m.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Har Kidumim Widok na Har Kidumim od południa. Widoczna część zabudowań Nazaretu Most i tunel na drodze ekspresowej nr 60 Czaszka homo sapiens odnaleziona w jaskini Qafzeh na Har Kidumim Taras widokowy Miejsce modlitw pielgrzymów na Górze Strącenia

Har Kidumim jest górą wznoszącą się od północy nad Doliną Jezreel w Dolnej Galilei na północy Izraela. Góra przyjmuje postać znacznego wzgórza o wysokości 397 metrów n.p.m., które stanowi południową krawędź masywu górskiego Hare Nacerat (wzniesienia wznoszą się na wysokość ponad 400 m n.p.m.). Na północ od góry rozpościera się lekko pofałdowany teren płaskowyżu, który zajmuje aglomeracja miasta Nazaret. Stoki góry są częściowo zalesione. Na północnym wschodzie wznosi się góra Har Ksulot (443 m n.p.m.)[1].

Historia | edytuj kod

Tradycja chrześcijańska | edytuj kod

Tradycja chrześcijańska utożsamia górę z miejscem związanym z życiem Jezusa Chrystusa. Uważa się, że jest to miejsce, z którego mieszkańcy Nazaretu zamierzali strącić Jezusa. Dlatego jest ona nazywana Górą Strącenia[a]. Na północ od tego miejsca znajduje się wzgórze, z którego według tradycji Maria z Nazaretu obserwowała przebieg całego wydarzenia. Franciszkanie wznieśli później w miejscu tym Kaplicę Trwogi[2].

Historia góry | edytuj kod

W latach 1933-1935 francuski paleontolog René Neuville i żydowski archeolog Mosze Stekelis w tutejszej jaskini Qafzeh odkryli cenne szczątki prehistorycznego homo sapiens, których wiek oszacowano na około 100 tys. lat. Odnaleziono dwanaście kompletnych szkieletów, w tym sześć należących do osób dorosłych, a pozostałe do dzieci. Układ ciał i innych odnalezionych przedmiotów wskazuje na symboliczny religijny charakter pochówku[3].

W IX wieku na górze wybudowano niewielką kaplicę i mały klasztor, po których obecnie pozostały tylko ruiny. Na początku XX wieku góra była wykorzystywana przez kamieniołom, który obecnie jest opuszczony. W 2008 roku w miejscu dawnego kamieniołomu wykopano tunel dla potrzeb drogi ekspresowej nr 60. Od strony zachodniej do tuneli przylega most wznoszący się nad dawnym kamieniołomem. Koszt budowy tuneli i mostu wyniósł 365 mln ILS. Była to w owym czasie jedna z najbardziej skomplikowanych budowli wzniesionych w Izraelu[4].

W dniu 14 maja 2009 roku Górę Straceń odwiedził papież Benedykt XVI. W nowo wybudowanym amfiteatrze odbyła się msza, w której udział wzięło 40 tys. wiernych[5].

Obecne wykorzystanie | edytuj kod

Obecnie realizowany jest rozległy program rewitalizacji obszaru kamieniołomu w celu utworzenia parku krajobrazowego góry Har Kidumim. Jego częścią staną się nowe tereny rekreacyjne dla mieszkańców pobliskich osiedli mieszkaniowych Nazaretu[6].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Zobacz: Ewangelia Łukasza 4,29-30: „(29) Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. (30) On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.”. Tłumaczenie według Biblii Tysiąclecia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Har Kidumim Nazaret (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-10-22].
  2. Andrew Humphreys; Neil Tilbury: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Pascal, 2000, s. 331. ISBN 83-87696-88-9.
  3. David Whitehouse: Cave colours reveal mental leap (ang.). W: BBC News [on-line]. 2003-12-11. [dostęp 2013-10-22].
  4. Eli Ashkenazi: Nowe tunele drogowe połączą Afulę z Nazaretem i Nazaretem Illit (hebr.). W: Haaretz [on-line]. 2008-11-18. [dostęp 2013-10-22].
  5. John Thavis: Pope nears end of Holy Land trip with visit to Nazareth (ang.). W: Catholic News Service [on-line]. 2009-05-14. [dostęp 2013-10-22].
  6. The Mount of Precipice (ang.). W: Nazareth Cultural & Tourism Association [on-line]. [dostęp 2013-10-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Har Kidumim" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy