Harcerze


Harcerze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harcerze – grupa metodyczna w organizacjach harcerskich. Może również oznaczać ogólnie ruch harcerski lub członków organizacji którzy złożyli Przyrzeczenie Harcerskie i noszą krzyż harcerski.

Słowo pochodzi od średniowiecznych harcowników, czyli dawnych rycerzy którzy przed frontem jazdy pojedynkowali się przed główną częścią bitwy.

Spis treści

Związek Harcerstwa Polskiego | edytuj kod

W ZHP grupa ta przeznaczona jest dla dzieci w wieku 10-13 lat. Po ukończeniu 13 lat powinno nastąpić przejście do następnej grupy harcerzy starszych. Podstawową jednostką organizacyjną dla harcerzy jest drużyna harcerska.

Do reformy metodycznej w 2003 grupa harcerzy przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych.

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej | edytuj kod

Harcerz lub harcerka - członek pionu metodycznego ZHR w wieku 9-16 lat. Po ukończeniu 17 roku życia harcerze przechodzą do kolejnego pionu - wędrowniczego lub pozostają w pionie harcerskim by pełnić funkcje wychowawcze i przygotowywać się do służby instruktorskiej.

Podstawową jednostką organizacyjną dla harcerzy jest drużyna harcerska.

Harcerz, harcerka zdobywa stopnie harcerskie i pełni funkcje harcerskie w zastępie, drużynie lub innej jednostce Organizacji.

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" FSE | edytuj kod

Harcerz (skaut) lub harcerka - członek gałęzi zielonej SHK "Zawisza" FSE, w wieku 12-17 lat, który złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Po ukończeniu 17 roku życia, przechodzi się do gałęzi czerwonej (wędrowników). Podstawową jednostką organizacyjną harcerzy jest drużyna harcerska. Harcerz lub Harcerka pełni w zastępie różne funkcje, mogą też być zastępowymi lub czołowymi (zastępca zastępowego). Harcerze i Harcerki zdobywają stopnie harcerskie oraz sprawności i sprawności mistrzowskie.

  • Wywiadowca / Tropicielka
  • Ćwik / Pionierka

Stowarzyszenie Harcerskie | edytuj kod

Harcerz lub Harcerka - członek grupy metodycznej SH w wieku 11-16 lat. Po ukończeniu 16 lat harcerz zostaje wędrownikiem lub pozostaje w drużynie, aby pełnić funkcje instruktorskie.

Podstawową jednostką organizacyjną dla harcerzy jest drużyna harcerska.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Harcerze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy