Harvard Graphics


Harvard Graphics w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harvard Graphics – program do prezentacji opracowany dla DOS a następnie Microsoft Windows przez Software Publishing Corporation (SPC).

Pierwsza wersja ukazała się w 1986 roku jako Harvard Presentation Graphics i działała pod DOS. W 1991 r. Harvard Graphics został przeniesiony do systemu Windows.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Harvard Graphics był jednym z pierwszych programów, który pozwalał użytkownikowi na włączenie tekstu, grafiki i wykresów do prezentacji przedstawianej jako pokaz slajdów. Oryginalna wersja mogła importować dane z Lotus 1-2-3 lub Lotus Symphony, wykresy tworzone w Symphony lub PFS Graph i tekst w ASCII. Można było eksportować tekst i grafikę do formatu Computer Graphics Metafile lub edytora tekstu "pfs:Write" firmy Software Publishing Corporation. Prezentacje były wówczas przygotowywane głównie do naświetlania slajdów lub drukowane na kolorowym ploterze.

Druga wersja została wydana w 1987 roku pod nazwą Harvard Graphics. W Harvard Graphics 2.0 dodano możliwość importu najnowszych danych arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3, a także rysunków i adnotacji na wykresach. Wersja 3.0 została wydana w 1991 roku, oferując ulepszone funkcje edycji, ale możliwości grafiki i eksportu były mniejsze niż ówczesnych konkurentów takich jak Aldus Persuasion (później Adobe Persuasion – program rozwijany do 1997 r.) i Lotus Freelance.

W końcu lat 1980 jako program do prezentacji dla systemu DOS posiadał ok. 70% udziałów rynku. W systemie Microsoft Windows została wydana w 1991 r. wersja 3.0 a następnie 4.0, lecz mimo zalet[1] program nie osiągnął tak znaczącego sukcesu – rynek został zdominowany przez Microsoft PowerPoint.

W 2001 roku firma Serif Europe Sp. z o.o. zakupiła wyłączne prawa do linii produktów Harvard Graphics i przejęła obowiązki pomocy technicznej[2].

Współcześnie | edytuj kod

Dostępne są nadal produkty linii Harvard Graphics:

  • Harvard Graphics Presentations
  • Harvard Graphics ChartXL

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Włodzimierz Nowicki: Kilka plusów dla Harvard Graphics 4.0 (pol.). 1996-01-01. [dostęp 2011-12-17].
  2. Harvard Graphics – Our Company (ang.). [dostęp 2011-12-17].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Harvard Graphics" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy