Helen Zille


Helen Zille w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Premier Prowincji Przylądkowej Zachodniej Helen Zille

Helen Zille (ur. 9 marca 1951 w Johannesburgu) – południowoafrykańska dziennikarka i działaczka antyapartheidowa, samorządowiec i polityk, były burmistrz Kapsztadu (2006–2009), obecnie premier Prowincji Przylądkowej Zachodniej (od 2009) oraz przewodnicząca Aliansu Demokratycznego (od 2007).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się w Johannesburgu w rodzinie niemieckich imigrantów żydowskiego pochodzenia, którzy opuścili III Rzeszę w latach 30. Wykształcenie otrzymała w St. Mary's School w Waverley oraz na Uniwersytecie w Witwatersrand, gdzie studiowała sztukę.

W 1974 rozpoczęła pracę dla "Rand Daily Mail" jako korespondent polityczny. Zasłynęła, gdy w 1977 obaliła tezę ministra policji i sprawiedliwości Jimmy'ego Krugera, że działacz antyapartheidowski Steve Biko zmarł w więzieniu w wyniku strajku głodowego[1]. W latach 80. zaangażowała się w działania przeciwko apartheidowi[2], m.in. w tzw. ruch Black Sash. Była również wiceszefową End Conscription Campaign w Prowincji Zachodnioprzylądkowej. Za swą działalność była aresztowana i skazana na karę więzienia w zawieszeniu. W 1986 wraz z mężem udostępniła swój dom dla zagrożonych aresztowaniem działaczy antyapartheidowskich podczas stanu wyjątkowego w Republice[3].

W 1993 została dyrektorem ds. rozwoju i kontaktów publicznych na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Stała również na czele Rady Zarządzającej Grove Primary School. W 1996 włączyła się w kampanię przeciwko polityce rządu mającej na celu ograniczenie wpływu zarządów szkół na mianowanie kadry nauczycielskiej[4]. Została zauważona przez Partię Demokratyczną, która zaproponowała jej napisanie programu polityki oświatowej w Prowincji Przylądkowej Zachodniej. W 1999 objęła mandat posłanki Parlamentu Prowincji Przylądkowej Zachodniej oraz tekę lokalnego ministra oświaty[5].

W wyborach parlamentarnych 2004 została wybrana na posłankę z ramienia Aliansu Demokratycznego. Objęła również funkcję wiceprzewodniczącej partii w skali kraju, pełniąc zarazem obowiązki rzecznika partii oraz rzecznika ds. oświaty. Mandat poselski sprawowała do 2006, gdy po zwycięstwie wyborczym Aliansu wybrano ją 15 marca burmistrzem Kapsztadu. Podczas sprawowania tej funkcji udało jej się ograniczyć przestępczość, handel narkotykami oraz bezrobocie, za co w 2008 została uhonorowana tytułem World Mayor of the Year (w konkursie brało udział 820 kandydatów)[6]. W 2007 objęła obowiązki przewodniczącej Aliansu Demokratycznego.

W wyborach 2009 kandydowała na urząd premiera Prowincji Przylądkowej Zachodniej[7]. 6 maja 2009 nowy parlament regionalny wybrał ją na ten urząd większością głosów 24 do 14[8]. W wyborach w maju 2014 uzyskała reelekcję.

Jest zamężna z profesorem Johannem Mareem, którego poślubiła w 1982. Mają razem dwójkę synów: Paula i Thomasa. Należy do Zjednoczonego Kościoła Rondebosch w Kapsztadzie[9]. Mówi w językach angielskim, afrikaans, niemieckim i xhosa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Steve Biko's legacy lives on - Zille
  2. World's best mayor Helen Zille says award a boon for democracy
  3. Helen Zille (St Mary’s School 1962 to 1968
  4. Redeploying teachers set for revival
  5. Helen Zille (St Mary's School 1962 to 1968)
  6. SA mayor scoops 'world best' award. [dostęp 2009-04-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-15)].
  7. DA leader is also premier candidate
  8. Applause as Zille secures premiership, www.iol.co.za, 6 maja 2009
  9. commends Christian communicators in justice struggle

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Helen Zille" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy