Henrietta Adelajda Sabaudzka


Henrietta Adelajda Sabaudzka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henrietta Adelajda Sabaudzka (ur. 6 listopada 1636 w Turynie; zm. 13 czerwca [1]1676 w Monachium), księżniczka Sabaudii, księżna Bawarii.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Henrietta Adelajda urodziła się w Turynie jako córka Wiktora Amadeusza I, księcia Sabaudii, który zmarł kiedy miała rok. Jej matką była Krystyna Maria Burbon, córka Henryka IV, króla Francji, i królowej Marii Medycejskiej. Jej wujami ze strony matki byli: Ludwik XIII, król Francji, Mikołaj Henryk, książę Orleanu i Gaston, książę Andegawenii, Alençon i Orleanu. Jej wujkami przez małżeństwo byli: Filip IV Habsburg, król Hiszpanii i Karol I Stuart, król Anglii.

8 grudnia 1650 roku wyszła za mąż za Ferdynanda Marię, przyszłego elektora Bawarii. Następnego roku mąż Henrietty został elektorem, po śmierci jego ojca Maksymiliana I Bawarskiego. Henrietta miała duży wpływ na bawarską politykę. Zawiązano sojusz pomiędzy Francją a Bawarią przeciwko Austrii. Miała również duży wpływ na budowę Theatinerkirche i pałacu Nymphenburg. Zapraszała do Monachium wielu włoskich artystów i wprowadziła włoską operę do Bawarii. Zmarła w nocy z 17 na 18 marca [2] w Monachium.

Dzieci | edytuj kod

Rodowód | edytuj kod

Literatura:

-R.von Bary, Henriette Adelaide Kurfurstin von Bayern, Verlag Friedrich Pustet, 2004.

Przypisy | edytuj kod

  1. R.vonR. Bary R.vonR., Henriette Adelaide Kurfurstin von Bayern,, 2004 .
  2. R.vonR. Bary R.vonR., Henriette Adelaide Kurfurstin von Bayern,, 2004 .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Henrietta Adelajda Sabaudzka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy